İran

General Süleymani, Süryanilerin kahramanıydı

İran İslami Şura Meclisi’ndeki Süryani Hıristiyanların temsilcisi, ”General Süleymani’nin eylemleri Irak ve Suriye’de on binlerce Süryani’yi kurtardı ve böylece Süryanilerin kahramanı oldu.” dedi.

Yunatan Bet Kelya, general Kasım Süleymani’nin şehadetinin ikinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen konferansın oturum kulisinde yaptığı açıklamada, “Irak’ın Erbil kentinde Ankawa adında 30.000 kişilik bir kasaba vardı ve IŞİD bu kasabaya 40 kilometre kadar yaklaştı ama general Süleymani oraya gitti ve kasabayı ve Erbil’i kurtardı.’ dedi.

Süryani ve Keldani Hristiyanların meclisteki temsilcisi, şöyle dedi: “Ayrıca Suriye’de IŞİd 300 Süryani’yi esir almıştı, general Süleymani’nin harekete geçerek 225 kişi kurtarılmış, 75 kişi ise IŞİD tarafından infaz edilmiştir.” dedi.

General Süleymani’nin şehadetinin ikinci yıldönümü, “Serdar Süleymani; Özgürlük, Güvenlik ve Dinlerin Huzurlu Yaşam Savunucusu adlı seminer, dün İran İslami İrşad ve Kültür bakanının yanısıra çeşitli dinlerin mensuplarının katılımıyla İran İslami Kültür ve İletişim Kurumu’nda gerçekleştirildi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin kültürel ve siyasi şahsiyetlerinin yanısıra, Suriye, Lübnan, Irak ve İran’dan tek ilahlı dinlerin liderleri, general Süleymani’nin din mensuplarının haklarını savunmadaki ve bölgedeki aşırılıkçılıkla mücadeledeki rolünden bahsetti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.