Amerika

George Floyd davası başladı

ABD’nin Minnesota eyaletinde, siyahi George Floyd’un ölümünden sorumlu olan eski polis memuru Derek Chauvin hakim karşısına çıktı.

ABD’nin Minnesota eyaletinde, siyahi George Floyd’u gözaltına alınması sırasında dizini ensesine basarak ölümüne sebep olan eski polis memuru Derek Chauvin’in yargılandığı davanın ilk duruşması başladı.
Floyd’un Minniapolis’te eski polis memuru tarafından öldürülmesi olayı ardından 10 ay geçerken mahkemenin kararı, Amerika’da ırksal ilişkiler açısından büyük önem ve tehlike taşıyor.
Hennepin Bölge Mahkemesinde yerel saatle 9.00’da başlayan ve televizyonlardan canlı yayınlanan mahkemede jüri heyeti seçildi ve iddia makamı ve savunma avukatları açılış konuşmalarını yaptı.
Sokaktan geçen vatandaşların çektiği söz konusu videonun davada kilit önem taşıdığı, görüntülerde sanığın 9 dakika dizi ile maktulün boynuna basarak nefes almasını zorladığı davanın sonucunu belirleyecek esas tartışmaların ise polisin yetkili güç kullanımı ile Floyd’un ölüm nedeni konusunda uzmanların açıklayacağı görüşlerin etkili olacağı ifade ediliyor.
Savunma avukatı müvekkilinin Floyd’un ölümüne sebep olmadığını iddia ediyor.
2. ve 3. dereceden cinayet ve adam öldürme suçlamalarından yargılanan Chauvin’in suçlu bulunması halinde 40 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (7) içerik yüklenmiştir.