Haberler

George Qardahi: Suudi Arabistan’ın sorunu Lübnan Hizbullah hareketiyle

Lübnan Enformasyon Bakanı, Suudi Arabistan’ın ülkesiyle olan sorununun son açıklamalarının ötesine geçtiğini ve asıl sorununun Hizbullah hareketiyle ilgili olduğunu vurguladı.

Lübnan Enformasyon Bakanı George Qardahi Cuma günü yaptığı açıklamada, ulusal çıkarlara yönelik her türlü çözümü memnuniyetle karşıladığını ve Lübnan ile Fars Körfezi ülkeleri arasındaki ilişkileri açmak için istifa etmeye hazır olduğunu söyledi.

Qardahi şöyle dedi: “Herkes biliyor ki, Riyad ve Beyrut arasındaki ilişkilerdeki mevcut sorun, beni çok aşar ve Riyad’ın defalarca ifade ettiği gibi sorun, Suudi Arabistan’ın Hizbullah’ın Lübnan ve bölgedeki rolüne yönelik pozisyonuyla ilgilidir.”

Qardahi, Lübnan kabinesinin toplantılarının yapılmamasının gerekçesini de şöyle anlattı: ”Kabine toplantısının ilk etapta gerçekleşmesini engelleyen şey, Beyrut limanının bombalamasından sorumlu müfettiş Yargıç Tarık Bitar konusundaki anlaşmazlıktır. Ayrıca, hükümet benle veya bensiz halkın yaşam, sosyal, ekonomik ve finansal zorluklarını çok zor aşar” dedi.

Lübnan ile Fars Körfezi ülkeleri, özellikle Suudi Arabistan arasındaki son gerilimler, Lübnan Enformasyon Bakanı George Qardahi’nin bir televizyon röportajında ​​Yemen’deki düşmanlıkların durdurulması çağrısı yapmasıyla başladı.

Bu açıklamaların ardından Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt Lübnan’daki büyükelçileri geri çağırdı ve Lübnan büyükelçiliğine de ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.