AmerikaHaberler

Grossi: Nükleer Programı Geliştirmek, İran’ın hakimiyet hakkıdır

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı UAEA Genel Müdürü Rafael Grossi verdiği bir demeçte, barışçıl nükleer programı geliştirmenin İran’ın hakimiyet hakkı olduğunu belirtti.

İran ile 4+1 Grubu heyetleri arasında Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu çerçevesinde nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için görüşmeler Viyana’da devam ederken UAEA Genel Müdürü Grossi Financial Times gazetesine verdiği demeçte barışçıl nükleer programı geliştirmenin İran’ın egemenlik hakkı olduğunu belirtti.

İran’ın nükleer programını geliştirme hakkına vurgu yapan Grossi, kendi nükler programı geliştirmenin İran’ın hakimiyet hakkı olduğunu kaydetti.

Grossi, İran’ın yüzde 60 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretim faaliyetleri hakkında ise, İran’ın geçen 2 senede nükleer alanda ilerleme kaydettiğini ve şimdiki durumun “oldukça endişe verici” olduğunu söyledi.

Grossi, bir ülkenin yüzde 60 oranında zenginleştirme yapmasının ciddi bir mesele olduğunu ve sadece bomba yapan ülkelerin bu düzeye ulaştığını ifade etti.

UAEA Genel Müdürü, İran’ın zenginleştirme oranını arttırmasından endişe duymasına rağmen İran İslam Cumhuriyeti defalarca, asla nükleer silah peşinde olduğunu ve nükleer programının tamamen barışçıl olduğuna vurgu yapmıştır.

Grossi demecinin devamında, İran’ın nitelik olarak nükleer alanda kayda değer ilerlemeye imza attığını ve şimdiki durumda zenginleştirilmiş uranyum stoğunun nükleer anlaşmada belirlenen 300 kg seviyesinden 10 kat daha fazla olduğunu, buna rağmen İran’ın attığı atımlar ve girişimlerinin büyük kısmından kolaylıkla geri dönülebileceğini, ancak yapılan araştırma ve geliştirme seviyesinin bir “mesele” olduğunu ifade etti.

UAEA Genel Müdürü, 2015 yılındaki koşullara doğrudan dönmenin imkansız olduğuna işaretle, yapılabilecek şeyin İran’ın faaliyetlerinin 2015 parametreleri altında tutulması olduğunu kaydetti.

İran ile 4+1 Grubu arasında nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına ilişkin görüşmelerin 5. turu düzen Viyana’da başladı.

Irakçi bu görüşmelerin ardından dün yaptığı açıklamada, bu tur görüşmelerin son tur olacağından emin olmadığını ifade ederek, İran’ın çıkarları karşılanmadığı sürece müzakerelerin devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robet Mali yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın yeniden canlanması için yapılacak bir çok işin kaldığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (10) içerik yüklenmiştir.