Avrupaİran

Grossi’nin İran’ın nükleer tesislerinin gözetimine erişim iddiası

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Rafael Grossi, İran’ın IAEA müfettişlerine koşulsuz erişim sağlaması gerektiğini iddia etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Rafael Grossi, France 24 ile yaptığı röportajda, İran’ın Fordo sahasındaki uranyum zenginleştirme seviyesini artırdığını ve gözlemcilere erişimin artırılması gerektiğini iddia etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü, röportajın bir başka bölümünde, Batılı tarafların IAEA’ya ve özellikle ABD’ye karşı sorumluluklarına değinmeden, “Siyasi irade varsa,İran ile bir anlaşma her zaman ulaşmak mümkün.” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü, ”Ajans, nükleer anlaşmanın tarafı değil ama anlaşmanın denetçisi ve garantörü olarak Viyana’da devam eden müzakereleri yakından takip ediyor” dedi.

Grossi, %90 zenginleştirme ile ilgili olarak, “Şu anda İran’da %90 zenginleştirme yok” dedi.

Rafael Grossi, Tahran’ı tekrar ziyaret etme niyetine de temasla, “Davet edilirsem İran’a giderim” dedi.

ABD’nin İran’a yönelik sert yaptırımlarını kaldırma müzakereleri Pazartesi günü Viyana’da başladı.

Beş aylık bir aradan sonra başlayan bu müzakere turunda, İran Dışişleri Bakanlığı siyasi yardımcısı Ali Bageri Keni başkanlığında, hukuki-ekonomik karışımı olan deneyimli bir İranlı uzman ve diplomat ekibi hazır bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.