Dünyaİran

Grossi’nin Tahran ziyareti ve İran’ın kararlılığı

UAEA Genel Müdürü Salı günü Tahran’da İran Dışişleri Bakanı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ile ayrı ayrı olarak işbirliğinin sürdürülmesi hakkında görüş teatisinde bulundu.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, UAEA Genel Müdürü Grossi ile Tahran’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlendiği basın toplantısında, Tahran’ın kendi nükleer programını yürütmek için kararlı olduğunu dile getirerek, bu görüşmede Grossi’nin defalarca, İran’ın nükleer programında herhangi bir sapmanın görülmediğini ve İran’ın anlaşmalar ve kurallar çerçevesinde nükleer faaliyetini yürütmekte olduğunu söylediğini kaydetti.

İslami ayrıca şöyle dedi:

“İran düşmanları tarafından Ajans’a sunulan belgeler ile ilgili sorulara yanıt verdik. Bu belgelerden bazılarının dosyası kapatıldı. Kalan meselelerin sonlandırılması konusunda anlaştık.

İran’ın nükleer programını yürütme konusunda kararlı olması çok önemlidir.”

UAEA Genel Müdürü da, işbirliği ve münasebetlerin sürdürülmesi için çalıştıklarına işaretle, ortak zeminler bulmaya gayret gösterdiklerini vurguladı.

Grossi’nin Tahran ziyareti, 24 kasımda düzenlenecek UAEA Yönetim Kurulu toplantısı öncesinde gerçekleşiyor.

Axios haber sitesi bu bağlamda verdiği bir haberde, İngiltere’nin diğer Batılı ülkelere UAEA Yönetim Kurulu toplantısında İran’ı eleştirecek bir kararın çıkarılması için baskı yaptığını bildirdi. İran ise, Ajansa, teknik çerçevede işbirliği yolunda kalarak, bazı ülkelerin siyasi garazlarını Ajans adı altında ileri götürmesine izin vermemesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

İran, ABD’nin 2018 nükleer anlaşmadan yasadışı olarak çekildiği tarihten sonra da 15 ay yükümlülüklerini tam şekilde yerine getirmeye devam etti. Ancak Avrupalı tarafların mali ve bankacılık açılımlar dahil kendi sözlerini yerine getirmemesi ve ABD’nin de tek taraflı yaptırımlarına devam etmesi üzerine İran aşamalı olarak kendi yükümlülüklerini hafifletti. Buna rağmen İran İslam Cumhuriyeti Grossi’nin Tahran’a son sıralarda gerçekleştirdiği ziyaretlerinde, iki kez Ajans ile nükleer tesislerinde denetim ve gözetim faaliyetlerinin sürmesinin güvence altına alınması amacıyla teknik alanında işbirliğine ilişkin iki kez anlaşma imzaladı. UAEA Genel Müdürü ise hala İran’dan anlaşmalar dışında taleplerde bulunmaya devam etmekte.

İran’ı rahatsız eden diğer önemli bir husus ise, Siyonist rejim tarafından İranlı bilim insanları ve nükleer tesislerine yönelik düzenlenen suikast ve sabotajlardır. Ancak Ajans şimdiye kadar bu saldırılara hiçbir tepki göstermiş değil. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, UAEA’nin bu eylemler ve sabotajların Siyonist rejim tarafından İran topraklarında yapıldığını iyice bildiğini belirtmiştir.

İran İslam Cumhuriyeti açısından, İran ile Ajans arasındaki mevcut meseleler, tümüyle teknik konularla ilgilidir ve Ajans’ın asla Batılı ve Siyonist rejim tarafından İran’ın nükleer programına karşı yürütülen siyasi baskılar altında kalmaması gerekiyor.

İran ile 4+1 Grubu arasındaki görüşmeler yakın tarihte yeniden Viyana’da başlayacak. Ayrıca UAEA Yönetim Kurulu toplantısı ilerleyen günlerde düzenlenecek. Grossi’nin İran Dışişleri Bakanı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı ile gerçekleştirdiği görüşmelerin Ajans ve özellikle Rafael Grossi için bu kez İran düşmanlarının baskısı ve siyasi amaçlardan uzak bir şekilde İran’ın barışçıl nükleer faaliyeti hakkında rapor sunması için bir fırsat sağlayabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.