Kuzey Amerikaİran

Guterres İran’dan BM’ye borcunu ödemesini istedi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Amerika terör devletinin İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı illegal yaptırımlara bakmaksızın Tahran yönetimini üyelik bedelini ödemediği takdirde BM genel kurulunda oy hakkını askıya almakla tehdit etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü yaptığı açıklamada, aralarında İran İslam Cumhuriyeti’nin de bulunduğu bazı üye ülkeler üyelik bedelini ödemedikleri için genel kurulda oy hakkı askıya alınma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduklarını açıkladı.

BM Genel Sekreteri Guterres’in bu tehdidi, İran İslam Cumhuriyeti Amerika’nın illegal yaptırımları ve İran’a uluslararası mali sistemde para transferine karşı çıkması yüzünden BM’ye üyelik bedelini ödeyemediği halde gündeme geliyor.

BM tüzüğünün 19. maddesine göre, iki yıl üyelik bedelini ödemeyen üyelerin genel kurulda oy hakkı askıya alınıyor.

Bundan önce Dışişleri Bakanlığı konuyu İran’ın Güney Kore bankalarında bloke olan paraları üzerinden halletmeye çalıştıklarını açıklamıştı.

Güney Kore yönetiminden bir yetkili de bu konuyu Amerika ile görüştüklerini açıkladı, ancak şimdiye kadar Amerika’nın illegal uygulamaları yüzünden bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.