Amerika

Güvenilir bir kaynak: Tahran, Viyana zirvesinde yaptırımların kaldırılması dışında hiçbir sonucu kabul etmeyecek

Viyana zirvesinde bulunan İran ekibine yakın güvenilir bir kaynak, Tahran’ın tüm yaptırımların kaldırılması konusundaki ısrarına atıfta bulunarak ”İran İslam Cumhuriyeti, Viyana zirvesinde yaptırımların kaldırılması dışında hiçbir sonucu kabul etmeyecek.” dedi.

Sözkonusu güvenilir kaynak, bu sabah Press TV’ye verdiği röportajda, ABD’nin İran karşıtı yaptırımları doğrulanabilecek bir şekilde kaldırmaktan başka seçeneği olmadığını söyleyerek, “İran, nükleer anlaşmanın şartlarına tam olarak bağlı kalmıştır ve bu yüzden Washington’un, İran karşıtı tüm yaptırımları kaldırmaktan başka çaresi yoktur” dedi.

Viyana toplantısında hazır bulunan İran ekibine yakın kaynak ayrıca ”İran İslam Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan tüm yaptırımlar kaldırıldığında Nükleer Anlaşma’daki yükümlülüklerine geri dönmek için eylemlerine başlayacak.” dedi.

Sözkonusu kaynak, “Bugünkü toplantıda ABD’nin İran karşıtı yaptırımları kaldırılmasından başka bir sonuç çıkarsa, ABD’nin İran özel elçisi Robert Mali’nin Viyana’dan eli boş bir şekilde ABD’ye dönmesi olur” dedi.

Nükleer Anlaşma Yönetim Kurulu Ortak Komisyonunun 18. toplantısı Cuma günü İran heyeti ve 4 + 1 grubunun katılımıyla video konferansı şeklinde gerçekleştirildi ve katılımcılar toplantıya bugün, Viyana’da devam etme kararı aldı.

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu’nun sanal toplantısının ardından, bir ABD heyetinin bugün Viyana’da olacağı ve İran dışında kalan nükleer anlaşmanın diğer üyeleriyle görüşmelerde bulunacağı duyuruldu.

Bu arada İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi de, toplantıya katılmak üzere dün gece Viyana’ya gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.