Irak

Hadi El-Amiri: Bağdat’ın Yeşil Bölgesi’ndeki cinayetin failleri cezalandırılmalı

Irak’taki Fetih koalisyonunun başkanı Hadi el-Amiri, Cuma günü Bağdat’ın Yeşil Bölgesi’ndeki olayları ve protestoculara yönelik saldırıyı kınadı ve bu cinayetin faillerinin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Fars Haber Ajansı’na göre, dün Hadi el-Amiri, Yeşil Bölge’de öldürülen göstericilerden biri için düzenlenen kapanış törenine katılırken, “Protestocuların öldürülmesini emredenlere misilleme yapılmalı” dedi.

El-Amiri, “Bazıları, isyan çıkararak protestocular ve güvenlik güçleri arasında çatışmaları kışkırtmayı amaçlıyor” dedi.

Irak güvenlik güçleri Cuma günü Bağdat’ta yapılan son parlamento seçimlerinin sonuçlarının ardından protestoculara saldırdı ve ateş açtı. Irak kaynaklarına göre, saldırıda en az 53 protestocu öldü ve yaklaşık 200 kişi de yaralandı.

Irak parlamento seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından çok sayıda parti ve aday, Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı sonuçlara tepki göstererek, sonuçların açıklanmasında şeffaflık talep etti.

Protestocular Irak’taki parlamento seçimlerinde yaygın bir hile olduğunu bildiriyorlar. 10 Ekim Pazar günü Irak’ta erken parlamento seçimleri yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.