IrakTürkiye

Hadi El-Amiri: Tüm yabancı güçler Irak’ı terk etmeli

Irak’taki El Fetih koalisyonunun başkanı, hükümetin tüm yabancı birlikleri ülkeden çıkarma konusunu sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

El’Sumeriye’ye göre; Irak parlamentosundaki El Fetih koalisyonunun lideri Hadi el-Amiri, Çarşamba günü Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ile ikili ilişkileri görüşmek, farklılıkları çözmek ve Irak’ın bu konudaki ciddiyetini göstermek için bir araya geldi.

El-Amiri, Irak anayasasının Irak topraklarında Iraklı olmayan hiçbir gücün varlığına izin vermediğini ve aynı zamanda kendi ülkelerine muhalif silahlı grupların komşu ülkelerin güvenliğine tehdit oluşturmasına da izin vermediğini söyledi.

Suriye’nin kuzey ve doğu bölgeleri uzun süredir ABD, Türkiye ve bağlı kuruluşları tarafından işgal edilmiş durumda ve Türk ordusu, PKK güçleriyle mücadele bahanesiyle bu bölgelere defalarca saldırdı. Şam, ABD ve Türk güçlerinin ve onlara bağlı unsurların bu bölgelerde varlığının Suriye egemenliğinin ihlali olduğunu defalarca dile getirdi.

El-Amiri, sözkonusu görüşmede, Irak parlamento seçimlerinin sonuçlarına da değinerek, hükümetin hiçbir uluslararası partinin seçim sonuçlarına veya diğer yerel davalara müdahale etmesine izin vermediğini söyledi.

Irak parlamento seçimlerinin ön sonuçlarının 10 Ekim’de açıklanmasının ardından, birçok parti ve aday Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı sonuçlara tepki göstererek, sonuçların açıklanmasında şeffaflık çağrısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.