Afrika

Hafter güçleri, Trablus’a hava saldırısı düzenledi: 120 ölü ve yaralı

Libya’da merkezî milli uzlaşı hükümeti muhalifi Arabistan ve ABD destekli General Halife Hafter’e bağlı güçlere ait uçakların başkent Trablus’un doğusunda, düzensiz göçmenlerin bulunduğu bir barınma merkezine yönelik saldırısında ilk belirlemelere göre 40’dan fazla kişi yaşamını yitirdi, 80 kişi de yaralandı.

Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Fevzi Uneyyis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hafter güçlerine ait uçakların, Tacura bölgesinde bulunan, düzensiz göçmenlerin kaldığı bir barınma merkezine düzenlediği hava saldırısında ölenlerin sayısının 40’ı geçtiğini bildirdi. Saldırıda çok sayıda kişinin de yaralandığını belirten Uneyyis, sayının artabileceğini belirtti.

Uneyyis, merkezde Afrika, Mısır ve Güney Asya’daki Bengal bölgesinden düzensiz göçmenlerin bulunduğunu kaydetti.

Düzensiz Göçle Mücadele Teşkilatı Başkanı El-Mebruk Abdulhafiz ise Libya El-Ahrar kanalına yaptığı açıklamada, hava saldırısına uğrayan merkezde yaklaşık 120 düzensiz göçmenin barındığını ifade etti.

Halife Hafter güçlerinin son aylarda Trablus’a başlattığı saldırılarda çıkan çatışmalarda bu zamana kadar en az 740 sivil ölürken 4400 kişi yaralandı, onbinlerce insan da evinden barkından ayrılmak zorunda kaldı. 

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.