HaberlerAfrikaKuzey AmerikaOrtadoğuTürkiye

Hafter’in Sözcüsü: Türkiye Libya’da Amerikan füzelerini kullanıyor

Libya milli ordusu adlı örgütün Sözcüsü Ahmet Mesmari Türkiye’yi Libya’da ABD patentli füze sistemlerini kullanmakla suçladı.

Sözcü Mesmari Pazar günü yaptığı açıklamada Türkiye’yi suçlayarak şöyle dedi:

Ankara Libya’da Amerikan tanklarını ve Tom Hawk füzelerini kullanıyor.

Halife Hafter’in komutasındaki Libya milli ordusu adlı örgütün Sözcüsü Mesmari ayrıca Türkiye’yi Libya’da sağlanan ateşkes anlaşmasından bu ülkeye paralı askerlerini sevk etme fırsatı olarak yararlanmakla suçladı. Mesmari bundan önce de Türkiye Libya milli mutabakat hükümetine bir gemi dolusu tank gönderdiğini iddia etmişti.

Sözcü Mesmari, Libya milli ordusunun barış müzakerelerine geri dönmek için ilk şartı Türkiye’nin tamamen Libya’dan çekilmesinden ibaret olduğunu vurguladı.

Libya 2011 yılında gerçekleşen ve eski diktatör Muammer Kaddafi’nin devrilmesi ile sonuçlanan devrimdan sonra Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinin müdahaleleri ile derin şiddet ve siyasi istikrarsızlıkla uğraşıyor.

Hali hazırda Libya ikiye bölünmüş ve iki ayrı hükümet tarafından yönetiliyor. Bu hükümetlerden biri BM tarafından tanınan ve Trablus’ta bulunan Faez Sırac başbakanlığında milli mutabakat hükümeti ve diğeri Libya’nın doğusunda Tabrak kentinde bulunan ve BAE, Mısır, S. Arabistan ve bir kaç Avrupa ülkesi tarafından desteklenen hükümettir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Ağustos 2020 (31) içerik yüklenmiştir.