Filistin

Halid Meşal, siyonist saldırıda şehit edilenlerden bazılarının ailelerini aradı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Yurt Dışı Teşkilatı Başkanı Halid Meşal siyonist vahşet tarafından, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilen insanlık dışı saldırılarda şehit edilenlerden bazılarının ailelerini telefonla arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

Halid Meşal, en başta İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı durumundaki Kudüs Tugayları’nın iki komutanı şehit Teysir El-Ca’beri ile şehit Halid Mansur’un ailelerini arayarak başsağlığı dileklerini iletti. Meşal görüşmesinde tarihin onlar hakkında parlak sayfalar kaydettiğini vurgulayarak onların siyonist düşmana karşı fedakarca mücadele etmek için kardeşleriyle yarış halinde olduklarına dikkat çekti.

Meşal, işgalcilerin son saldırılarında şehit edilen Ziyad’ın babası ve İslami Cihad Hareketi’nin liderlerinden Ahmed El-Mudellel’i de telefonla arayarak oğlunun şehadeti münasebetiyle taziyelerini iletti.

Meşal, şehit ailelerinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nin Filistin’in içindeki ve dışındaki muhtelif liderlerini arayarak taziyelerini iletirken, yaralıların tümünün de en kısa zamanda şifaya kavuşmalarını Yüce Allah’tan dilediğini dile getirdi.

İsrail işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik olarak geçtiğimiz Cuma günü, herhangi bir gerekçe olmaksızın tamamen hayali bir senaryodan yola çıkarak ve İslami Cihad Hareketi’nin Cenin’deki liderlerinden Bessam Es-Sa’di’nin esir edilmesine karşı bu hareketin de misilleme yapabileceği endişesi taşıdıkları iddiasıyla başlattıkları ve üç gün süren vahşi saldırılarında şehit olanların sayısı 46’yı, yaralananların sayısı ise 360’ı buldu. Şehit olanların 16’sının, yaralıların da yaklaşık üçte birinin çocuk olduğu bilgisi verildi.

Hükümet İletişim Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre ikamet için kullanılan 9 bina tamamen yıkılırken, 1500 ikamet birimi (daire veya müstakil ev) zarar gördü. Bunlardan 16’sı tamamen yerle bir oldu. 71 tanesi kullaılamaz hale geldi. 1400 tanesi de orta ve yüksek düzeyde kısmen zarar gördü.

Mısır’ın aracılığıyla dün gece 23.30’dan itibaren ateşkes başlatıldı. Ancak işgal uçaklarının keşif uçuşları yaparak bölge ahalisini rahatsız etmeye devam ettikleri belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.