Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Halil El-Hayye:”Direniş Seçeneği Daha Çok İlgi Görmekte ve Popülerlik Kazanmaktadır”

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim üyelerinden Halil El-Hayye, dün (15 Mayıs Çarşamba) Nekbe’nin 71. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen milyonluk Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne iştiraki esnasında yaptığı açıklamada; “Direniş seçeneği isabetliliğini ispat ederken, uzlaşmacılık ve normalleştirme de başarısızlığını ispat etmiştir” dedi. Hayye, direnişin daha fazla destek ve popülerlik kazandığını dile getirdi.

Hayye, bugün Filistin halkının, kimliğinin silinmesine dair tüm söylemlerin ve Filistin davasını unutturmayı amaçlayan planların başarısız olduğunu vurgulamak için çıktığını belirtti. Bu halkın mensubiyetini ve köklerini yenilemek için geldiğini, işgalin yok olacağı konusunda daha güçlü bir kanaate sahip olduğunu, kendisinin onu kovmak için daha azimli olduğunu, toprağına bağlılığının daha güçlü olduğunu söyledi.

Hayye açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu davayı tasfiye etmeye çalışanların tümüne diyoruz ki bu toprak üzerinde bir çocuk veya bir kadın kaldığı sürece Filistin var olacaktır. Bu davanın sadece yeme içme davasına dönüşmesini hiçbir zaman kabul etmeyiz. Biz seçkin bir şekilde siyasi ve insani bir davaya sahibiz.”

Hayye açıklamasında yurda dönüş seçeneğinin de güçlü bir şekilde korunduğunu belirterek Filistinlilerin vatanlarına ve topraklarına dönecekleri günün mutlaka geleceğini ifade etti. Hayye, ablukanın kalkması ve Filistinli mültecilerin yaşadıkları ülkelere yerleştirilmesi planının tutmaması için bu davaya destek verilmesini istedi.

Başa dön tuşu
Kapalı