Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamas: Aramızdaki İhtilaflara rağmen Fetih ile uzlaşı çabaları devam ediyor

Hamas Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, uzlaşı görüşmelerinin, en başa geri dönmediğini bilakis kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi.

El-Hivar kanalına açıklamalarda bulunan el-Aruri, Filistin’deki bölünmüşlüğe son vermek amacıyla yürütülün görüşmelerde başa dönmenin gerek Hamas gerekse de Fetih Hareketi için söz konusu olmadığını vurguladı.

Filistinlilerin, direniş grupları arasında birliğin tesis edilmesi konusundaki inancının tam olduğunu belirten Hamas’ın önde gelen isimlerinden el-Aruri, “Halkımız, uzlaşma çabalarının sekteye uğramasından ötürü hayal kırıklığına uğrudı ve bunda da haklı.” ifadelerini kullandı.

Kahire’de düzenlenen diyalog toplantısının bazı anlaşmazlıklardan dolayı durdurulduğunu aktaran el-Aruri, “Ancak bölünmüşlük nihayete erinceye dek uzlaşı görüşmelerini sürdüreceğiz.” dedi. Ayrıca el-Aruri, söz konusu toplantının başarısızlıkla sonuçlanmasının tek nedeninin seçimlerin eş zamanlı yapılması mevzusu olduğunu vurguladı.

El-Aruri, Fetih Hareketi’ne, başkanlık ile parlamento seçimlerinin düzenlenmesinin akabinde FKÖ’nün şura meclisi niteliğindeki ulusal meclis için seçimlerin yapılmamasından endişe duyduklarını aktardığını söyleyerek, “Bu yüzden Hamas olarak tüm seçimlerin aynı anda icra edilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Filistin Yönetimi’nin, 6 aylık bir duraklamanın ardından İsrail ile yeniden güvenlik iş birliğini başlatmasının şaşırtıcı olduğuna ve Filistin halkının hayal kırıklığına uğramasına yol açtığına işaret edilerek, “Filistin Yönetimi’nin İsrail ile yapılan tüm anlaşmalardan çekilmesi, uzlaşı görüşmelerinin başlamasında en önemli etkenlerden biriydi.” ifadelerine yer verildi.

Konuşmasında el-Aruri, Hamas’ın, ABD Yönetimi’nin kendileriyle gizli toplantılar yapma yönündeki talebini reddettiğini hatırlatarak, Hamas’ın hem ulusal hem de siyasi projelere sahip olduğunu, hukuk ve siyasi çalışmalarının yanı sıra İsrail işgaline karşı direniş göstermeyi ilke edindiğini kaydetti.

Hamas ve Fetih arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen toplantılara da değinen Hamas Siyasi Birim Üyesi Musa Ebu Merzuk da Fetih’in seçimlerle ilgili yapılan önerilere itiraz etmesi nedeniyle söz konusu toplantıların başarısız olduğunu kaydetmişti.

Diğer taraftan Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cibril er-Recub, genel seçimlerin yapılmasını sağlayacak uzlaşı anlaşmasına varılması için Hamas ile uzlaşı görüşmelerinin yakında başlayacağını belirtti.

Filistin Yönetimi, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’le güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.