HaberlerFilistinOrtadoğu

Hamas: Cenin’deki şehitlerimizin milli mücadele ruhunu kutluyoruz

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Batı Şeria’nın Cenin kentine baskın yapan İsrail askerleriyle çatışmaya girdikleri sırada şehit düşen Filistinlilerin milli mücadele ruhunu takdirle karşıladı.

Konu hakkında yaptığı açıklamada Hamas, şehitlerin ortaya koyduğu direniş ruhunu, Filistin halkının özgür olduğunun, oldubittilere teslim olamayacağının ve işgal politikalarına boyun eğmeyeceğinin kanıtı şeklinde değerlendirdi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, “Bedeli ne olursa olsun, düşman askerlerinin ve siyonist yerleşimcilerin saldırı ve baskınlarına karşı Filistin halkının milli görevlerini yerine getirmesini engelleyebilecek hiçbir güç yoktur.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın önde gelen isimlerinden Berhum, Cenin’deki gelişmelerin büyük bir kahramanlık örneği olduğunu söyledi.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, eli kanlı işgal güçlerinin, Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin kentinde aralarında özgürleştirilmiş eski bir esirin de bulunduğu 3 Filistinliyi şehit ettiğini, birini de ağır yaraladığını duyurdu.

Bakanlık tarafından konuya dair yapılan açıklamada, Cenin kentinde baskın yapan işgal güçlerine karşı koydukları sırada katledilen şehitlerin, Askeri İstihbarat Servisi çalışanlarından Teğmen Edhem Aleyvi ve Kaptan Teysir İsa’nın yanında daha önce işgal zindanlarında kalmış özgürleştirilmiş eski esirlerden Cemil Mahmud el-Amuri olduğu belirtildi.

Aynı şekilde güvenlik biriminden olduğu belirtilen Muhammed Semir Muneyzil de işgal güçleri tarafından vurularak yaralandı. Tedavi edilmek üzere Cenin Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenilen yaralının, sağlık durumunun kötü olduğu ve hemen ameliyat odasına alındığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.