Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamas: Fetih’in Filistin Uzlaşması Konusunda Söyledikleri Sadece Oyalamadır

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) dün (20 Nisan Cumartesi) akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Fetih örgütü liderlerinin, ulusal ortaklığı reddettikten ve Gazze’ye yönelik yaptırımları artırma kararı aldıktan sonra Filistin uzlaşması konusunda yaptığı açıklamaların “iletişim tüketimi”ne malzeme çıkarmanın ötesinde bir şey ifade etmediğini dile getirdi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum bugün akşam yaptığı yazılı açıklamada Fetih liderlerinin Filistin uzlaşması hakkında yaptıkları açıklamaların sadece bir kaçamaktan ve “iletişim tüketimi” için malzeme çıkarmaktan ibaret olduğunu dile getirdi.

Berhum bu açıklamaların, örgütün lideri Mahmud Abbas’ın ayrımcı politikalarının ve Gazze halkından intikam alma amaçlı ve Filistin halkının tehlikeli bir çöküş yaşamasına neden olan uygulamalarının üstünü örtmeye çalıştığına dikkat çekti.

Berhum, Fetih’in öncelikli olarak söz konusu uygulamalara son vermesi, ortaklık ilkesine bağlı kalması, başta ulusal birlik hükümeti kurulmasından, Filistin liderlik çerçevesi için buluşulmasından ve başkanlık ve yasama meclisi için genel seçimler yapılmasından söz eden 2011 Kahire Anlaşması ve 2017 Beyrut Uzlaşması olmak üzere geçmişte yapılan ittifakların gereklerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. Berhum, Ulusal Meclis’in belirlenmesi için bir seçim yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti.

Fetih’e bağlı basın yayın organları Fetih örgütünün uzlaşma dosyası konusunda Kahire üzerinden Hamas’a bir mektup gönderdiğini haber vermişti.

Hamas da işgale karşı durmanın en doğru ve en kestirme yolunun ulusal birlik ve gerçek ortaklık olduğunu dile getirmişti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Eylül 2020 (31) içerik yüklenmiştir.