Haberler

Hamas: İngiltere’nin kararı halkımıza ve sabit haklarına düşmanlığının devamıdır

İslami Direniş Hareketi (Hamas), İngiltere’nin hareketi terör örgütü kategorisine dahil etmesine tepki göstererek bu kararın kınanmasını istedi ve böyle bir kararın İngiltere’nin yüz yıldan fazla bir süre öncesine dayanan, Filistin halkına ve onun sabit haklarına yönelik düşmanca tutumunun bir devamı olduğunu vurguladı.

Hamas konuyla ilgili bildirisinde şu ifadelere yer verdi: “Ne yazık ki İngiltere eski taşkınlığını hala sürdürmektedir. Filistin halkından özür dilemek ve gerek Belfur deklarasyonuyla gerekse Filistinlilerin topraklarını işgal edip siyonist harekete teslim etmek suretiyle bu halka yönelik işlediği tarihi hatasını düzeltmek yerine, mağdurlar aleyhine saldırganlarla işbirliği yapmaktadır.”

Hamas, silahlı mücadele de dahil olmak üzere bütün direniş yollarıyla Filistin halkının işgal edilmiş topraklarını kurtarmak için mücadele etme hakkının uluslararası hukuk tarafından kabul edilmiş bir hak olduğunu, asıl terörün siyonist işgal olduğunu, onun bu toprakların asıl sahiplerini öldürdüğünü, zorla göç ettirdiğini, evlerini yıktığını ve terör yoluyla onları hapsettiğini hatırlattı.

Açıklamada, Gazze’de çoğu çocuk yaşta olan iki milyondan fazla insanın 15 yıldan fazla süredir abluka altında tutulmasının asıl terör olduğunu vurgulayarak, birçok uluslararası insan hakları kuruluşunun da teyit ettiği üzere siyonist işgalcinin bu uygulamasıyla savaş suçları işlediğine dikkat çekti.

Kendi mabetlerinde güven içinde ibadetlerini yapmak isteyen insanlara saldıranların terör işlediğine dikkat çeken Hamas başta BM teşkilatını kuran devletler arasında yer alan İngiltere olmak üzere bütün uluslararası toplumdan çifte standartçılığı bırakıp uyulmasını istediği uluslararası hukuka en başta kendisinin uymasını istedi.

İngiltere İç İşleri Bakanı Priti Patel dün (19 Kasım Cuma) yaptığı açıklamada Hamas’ı terör listesine dahil edeceğini duyurmuş ve bu örgüte yardım edenleri teröre destek suçlamasıyla en az on yıl hapis cezasıyla tehdit etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.