İşgalci İsrail RejimiFilistin

Hamas: İsrail’le normalleşmek Filistin davasının tasfiyesi demektir

Hamas Siyasi Birim üyesi Halil el-Hayye, Filistin Özerk Teşkilatı’nı, muhtelif adlar altında işgalci İsrail ile ilişkileri normalleştirme yoluna girmesi konusunda uyardı.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) ileri gelen yöneticilerinden el-Hayye, Filistin Yönetimi’nin, ilhak planlarına tepki olarak sonlandırdığı İsrail ile ilişkilerini yeniden başlatması hakkında Filistin Enformasyon Merkezi’ne açıklamalarda bulundu.
30 yıldır süren İsrail ile uzlaşı çabalarının Filistinlilere hiçbir fayda sağlamadığını belirten el-Hayye, İsrail ile ilişkilerde durgun suların harekete geçirilmesinin Filistinlileri karlı çıkarmayacağına vurgu yaptı.
Filistin davası konusunda çaba gösteren tüm devlet, kurum ve kuruluşların üzerinde ittifak ettiği tutumdan yana durduklarını söyleyen el-Hayye, bölgedeki güçlerin işgal rejimiyle normalleşme masasına oturmasından endişe duyduklarını belirtti.
Ramallah’taki Filistin Yönetimi’ne, Siyonist İsrail ile ilişkileri yeniden başlatma kararından geri adım atma ve Filistin uzlaşısını gerçekleştirme çağrısında bulunan el-Hayye, İsrail ile normalleşmenin Filistin davasının tasfiyesi anlamına geldiğini bir kez daha hatırlattı.
Hamas Sözcüsü Abdullatif el Kanu da, Siyonist rejim ile uzlaşma müzakerelerine tekrar dönmenin Filistin Ulusal Planı’nın yenilgisi anlamına geldiğini belirtti.
Filistin Özerk Teşkilatı, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’le güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Mart 2021 (28) içerik yüklenmiştir.