Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamas: Mansur Abbas’ın açıklaması aşırı siyonistliğe açık çek vermektir

İsrail’in “bir yahudi devleti olarak doğduğunu” söyleyerek, İsrail’i bir “yahudi devleti” olarak tanımlayan siyonist aşırılığın işine yarayacak sözler sarf eden Mansur Abbas’a İslami Direniş Hareketi (Hamas) tepki gösterdi.

Hamas, İsrail işgal rejimi parlamentosu durumundaki Knesset’te Birleşik Arap Listesi grubunun başkanı olan Mansur Abbas’ın sözleriyle ilgili açıklamasında, onun “İsrail devletinin yahudiliği” konusunda söylediklerinin siyonist söyleme açık çek verme anlamı taşıdığını dile getirdi.

Hamas açıklamasında; “Mansur Abbas’ın açıklaması, söz konusu söylemi kesin bir şekilde reddeden Filistin ulusal ittifakının tavrına tamamen ters bir duruşu temsil etmektedir.” dedi.

Hamas bu tür açıklamaların işgal rejiminin reddedilen ırkçı yasasının onaylanması anlamına geleceği hatırlatmasında bulundu.

Hamas, Filistin halkının bütün oluşumlarıyla ve kesimleriyle tarihi toprakları üzerindeki varlığını korumakta kararlı davranacağını, bunun bir karışından bile taviz vermeyeceğini, oradaki siyonist varlığa direnerek İslami ve Arap kimliğini koruyacağını vurguladı.

Mansur Abbas, 21 Aralık Salı günü “İsrail bir yahudi devleti olarak doğmuştur.” demişti. Bir basın toplantısında bununla ne kastettiğinin sorulması üzerine de yine “İsrail bir yahudi devleti olarak doğmuştur.” ifadesini tekrarlamış ardından da şöyle konuşmuştu: “Bu bir yahudi devleti kuran yahudi halkının kararıdır. Soru, devletin kimliği ne değildir, sorusu değildir. O bu şekilde doğmuş ve böyle kalacaktır.”

İsrail parlamentosundaki Arap milletvekilleri Temmuz 2018’de İsrail’in yahudi devleti olduğuna dair yasayı reddetmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.