Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamas, Nehru’l-Barid’in Yeniden İnşa Edilmesi Çağrısı Yaptı

Hamas’ın ileri gelenlerinden Re’fet Murre, Lübnan’ın Trablus şehrinde bulunan Nehru’l-Barid mülteci kampının yıkılmasının 12. yıldönümü münasebetiyle dün (20 Mayıs Pazartesi) yaptığı açıklamada Nehru’l-Barid ahalisinin kendi kararlarıyla olmayan ve kendileriyle hiçbir ilgisi bulunmayan bir sebebe binaen çıkarılan savaşın bedelini ödemeye zorlandığını ve bu savaşın en büyük ve en önemli kurbanı olduğunu dile getirdi.

Murre yaptığı basın açıklamasında, bu savaşın birkaç kişilik bir silahlı grupla Lübnan askerleri arasında Nehru’l-Barid mülteci kampının dışında başladığını, sonra o silahlı grubun bu kampın içine kaçması sebebiyle kampın tamamen yerle bir edildiğini hatırlattı.

Hamas liderinin söz konusu kamp için büyük felaket olarak nitelendirdiği olay 20 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleştirilmişti ve bugün üzerinden 12 yıl geçmiş durumda.

Murre, söz konusu olay yüzünden Nehru’l-Barid mülteci kampının tamamen yıkılması sebebiyle 45 bin insanın evini terk etmek ve tamamen evsiz bir şekilde başka yerlere göç etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Murre, aradan geçen 12 yıl içinde bu kampın büyük bir kısmının yeniden inşa edilmediğini o yüzden kamp ahalisinden binlerce kişinin hâlâ evsiz durumda olduğunu ve çok kötü şartlarda hayatlarını idame ettirdiklerini söyledi.

Murre, mülteci kampının tamamının yeniden inşa edilmesi ve ahalisinin sıkıntılarına son verilmesi çağrısında bulundu.

Murre, mültecilerin haklarının verilmesi, onların bulunduğu ülkelerin vatandaşlığına geçirilmeleri planlarının reddedilmesiyle birlikte hâlen yaşadıkları ülkelerde de kendilerine insan haklarının temin edilmesi için bir Filistin Lübnan diyaloğu başlatılması gerektiğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.