Haberler

Hamas: Ramallah yönetimi, Filistinlilerin iradesine ipotek koymak istiyor

“Filistin seçimleri yalnızca bir kez yapıldı ve yeniden yapılmasına gerek yok” diyen Filistin Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed’e tepkiler gelmeye devam ediyor.

Hamas, Fetih Hareketi yöneticilerinden el-Ahmed’in seçimlerle ilgili sarf ettiği sözler hakkında açıklamada bulundu.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, seçimlerin yapılmaması gerektiğini savunan el-Ahmed’in, bu yaklaşımıyla Ramallah’taki Filistin Yönetimi’nin halkın iradesini ipotek altında tutma ısrarının devam ettiğini, birliğin tesis edilmesi ve ulusal kurumların ortaklık üzerine yeniden yapılandırılması düşüncelerinden yoksun olduğunu gösterdiğini belirtti.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel açıklamalarda bulunan Hamaslı yönetici Kasım, “El-Ahmed’in açıklamaları yanlış ve yanıltıcıdır. Gerçekleri tahrif eden söz konusu sözler kabul edilemez. Ayrıca şu ana kadar Filistinli grupların gerçekleştirdiği ulusal uzlaşı görüşmelerinde mutabık kalınan tüm anlaşmalara aykırıdır.” ifadelerini kullandı.  

Hiçbir gücün, Filistinlilerin seçimlerle temsilcilerini ve devlet yöneticilerini seçme hakkını gasp edemeyeceğinin altını çizen Kasım, Filistinlilerin, tüm dünyaya örnek teşkil edecek bir seçimi düzenlemesinin engellenmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.  

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Azzam el-Ahmed, “Ulusal kurutuş hareketleri, işgal gölgesinde seçimleri sadece bir defa yapar. Yasir Arafat’ın ölümü olmasaydı 2006 seçimlerini de yapmayacaktık.” diyerek yaklaşan milletvekili ve devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmaması gerektiğini söylemişti.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın merkezinde tertip edilen bir gösteride konuşan Fetihli yönetici el-Ahmed, “Seçimleri yapmak zorunda bırakıldık.” demişti.

El-Ahmed, “Dünyadaki kurtuluş hareketlerinin tarihine bakıldığında kurtuluş mücadelesi veren bu hareketlerin işgal altında seçim yapmalarının mümkün olmadığı anlaşılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

El-Ahmed, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Ancak geçiş süreci bağlamında varsa bir anlaşma tek seferliğine seçimler yapılabilir. Ama bu anlaşmalar dışında işgal altında seçimlerin tekrarlanması, işgalin meşruiyetinin tanınması ve devam ettirilmesi anlamına gelir.

Sadece bir defalığına 1996 yılında seçimlere gitmiştik (ilk milletvekili seçimleri). Bu yüzden, Yasir Arafat, 1999’da geçerliliği biten seçimlerin yeniden yapılmasını reddetti.”

Mayıs Ayında Yapılacak Seçimlerin Ertelenmesi Gündemde 

Öte yandan Filistinliler, 22 Mayıs’ta yapılması planlanan söz konusu seçimlerin, İsrail’in Kudüs’te yapılmasını engelleyeceği bahanesiyle erteleneceğinden endişeleniyor.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi Nebil Şaas, İsrail’in seçimlerin işgal altındaki Kudüs’te de yapılabilmesi konusunu yanıtsız bırakması nedeniyle seçimlerin ertelenme ihtimalinin büyük olduğunu belirtmişti.

Aynı zamanda Siyonist İsrail basını da Filistin Yönetimi’nin, mayıs ayında yapılması planlanan milletvekili seçimlerini, İsrail rejiminin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinli adayların ve seçmenlerin seçime katılmasına izin vermemesi nedeniyle erteleyeceğini veya iptal edeceğini ileri sürmüştü.

Diğer taraftan Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye ise yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, Filistinli liderlerin ülkede gelecek ay yapılması planlanan milletvekili seçimlerini görüşmek üzere 29 Nisan akşamı bir araya geleceğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (21) içerik yüklenmiştir.