Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamas, Suudi Arabistan’daki Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını istedi

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Suudi yetkililere, ülkedeki Filistinli tutukluları özellikle 80 yaşını geçmiş ve birçok hastalıktan muzdarip Muhammed el-Hudari’yi serbest bırakma çağrısını yineledi.

Hamas Enformasyon Dairesi Başkanı Rafet Murre, Suudi Arabistan’daki Filistinli mahkumların yargılanması için düzenlenen celseyle eş zamanlı bir basın açıklaması yaptı.

Murre, “El-Hudari ve diğer kardeşlerin devam eden tutukluluğu büyük bir zulümdür. Filistin halkına, haklı davasına ve Filistin-Suudi Arabistan ilişkilerine hakarettir.” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ı cesur bir karar alıp bu davayı derhal bitirmeye ve özellikle hiçbir ihlalde bulunamadıkları için tutukluları serbest bırakmaya davet eden Murre, “Tutuklular, iki yılı aşkın süredir adaletsizliğe ve çileye maruz bırakılmaktadır. Bu adaletsizliğe ve ailelerin çektiği çileye son verilmelidir.” dedi.

Merkezi Cenevre’de bulunan Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi de 6 Eylül 2019’da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın aralarında Hudari’nin de bulunduğu 60 Filistinliyi gerekçesiz gözaltında tuttuğuna dair bilgiler vermişti.

Diğer taraftan Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, uzun zamandır Suudi Arabistan’da kötü hapishane koşullarında tutulan Hamas temsilcisi el-Hudari’nin, sağlık durumunun ağırlaşarak tehlikeli boyutlara ulaştığını açıklamıştı.

Açıklamasında Hamas’ın önde gelen isimlerinden Kasım, Suudi Arabistan makamlarına, hiçbir suç ve töhmet isnat edilmeksizin tutuklanan el-Hudari başta olmak üzere tüm tutuklu Hamas yetkililerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) yıllardan beri Suudi Arabistan’da temsilciliğini yapan Dr. Muhammed el-Hudari ile oğlu Hani, 4 Nisan 2019 tarihinde bu ülkede hapse atılmıştı. El-Hudari ailesiyle birlikte 25 yıldan beri Suudi Arabistan’da ikamet ediyor.

Bu süre içinde sürekli Filistin davasına hizmet etti ve Suudi Arabistan ile Filistin halkı arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için sürekli çaba harcadılar.

Diğer yandan, merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi, 6 Eylül 2019 tarihli raporunda, Suudi Arabistan’da 60 Filistinlinin zorla kaybettirildiğini kaydetmişti.

Tutuklular arasında öğrenci, akademisyen, iş adamı ve hac ibadetini yerine getirmek için ülkeye gelen Filistinli vatandaşların bulunduğuna dikkat çekilen raporda, bu kişilerin, herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin dış dünya ile ilişkilerinin kesildiği, yakınlarıyla ya da avukatlarıyla iletişim kurmalarına izin verilmediği ve mallarına el konulduğu kaydedilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.