Filistinİşgalci İsrail RejimiKuzey AmerikaLübnan

Hamas’ın BAE dışişleri bakanının kışkırtıcı sözlerine tepkisi

Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanının Filistin İslami direniş hareketi Hamas ve Lübnan Hizbullah’ına karşı sözleri Hamas sözcüsünün tepkisi ile karşılaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanı Abdullah bin Zayid Al-i Nahyan son günlerde yaptığı açıklamada kışkırtıcı sözler sarf ederek, el-Kaide ve IŞİD gibi gruplar hakkında konuşmanın uluslararası toplumdaki bir çokları için kolay olduğunu, maalesef bazı ülkelerin Hamas, Hizbullah veya Müslüman Kardeşler gibi hareketlerin ismini terörizm listesine almakta tereddüt ettiklerini söyledi.

Abdullah bin Zayid ayrıca bazı ülkelerin söz konusu hareketlerin sadece askeri kollarını terörizm listesine aldıklarının gülünç olduğunu fakat onların askeri ve siyasi kanatları arasında hiçbir farkın olmadığını sözlerine ekledi.
Fars Körfezi güney kıyısının ülkelerinden olan Birleşik Arap Emirlikleri, son zamanlarda ve özellikle son bir yılda dış siyasetinde açık ve esaslı değişikliklere gitti. Birleşik Arap Emirlikleri 26 yılın ardından, geçen sene siyonist rejim İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi oldu. Bundan önce 1994 yılında Ürdün, korsan rejim İsrail ile barış anlaşması imzalamıştı.

Son bir yılda Birleşik Arap Emirlikleri’nin dış siyaseti bir nevi tek boyutlu oldu ve korsan rejim İsrail ile ilişkileri güçlendirme doğrultusunda ilerledi. Gerçi Abu Dabi’nin izlediği dış siyasete yönelik birçok eleştiri yöneltildi fakat dışişleri bakanı Abdullah bin Zayid ise ırkçı rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirmenin, diğer Arap ülkelerin çakma rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için ortam hazırlamasını umut etti. Başka bir ifade ile Birleşik Arap Emirlikleri, korsan rejim İsrail ile ilişkilerin üzerine başka hesaplar açtı.

Aslında Abu Dabi’nin dış siyasetinde “İsrail’e yönelme”, bizzat kendisinin “Arap hüviyetinden vaz geçmek” anlamındadır.

Bir yandan İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması Filistin Arap hükümeti çıkarlarının aleyhinde olurken, diğer yandan ise Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi hayret verici bir turumla, esasen Abu Dabi için asla tehdit sayılmayan ve faaliyet eksenlerinin odağı korsan rejim İsrail ile mücadele olan Arap grupların, terörist olarak tanınmasını istiyor. Başka bir ifade ile Birleşik Arap Emirlikleri hatta kendini korsan rejim İsrail çıkarlarının koruyucusu olarak biliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail rejimi ile normalleşme anlaşması ardından bu anlaşmanın Ürdün nehri batı yakasında işgal yerleşim alanları inşasını durdurmak amacı ile imzalandığını iddia etti.

Bu arada Abdullah bin Zayid’in sözleri, Abu Dabi dış siyasetindeki aşırıcılığı ifade ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamalar korsan rejim İsrail’i destekleyen Batılı ülkeler tarafından bile daha az dile getiriliyor.

BAE’nin dış politikasındaki aşırılık, dışişleri bakanı Bin Zayid’in Hamas ve Hizbullah’ı, terörist grup IŞİD ile karşılaştırdığı bir noktaya ulaştı. Bu bağlamda Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Hazım Kasım, Twitter’dan yaptığı açıklamada, BAE Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarına tepki göstererek, Abdullah bin Zayid Al Nahyan’ın Hamas’a yönelik kışkırtıcı sözlerinin tüm Arap ve ulusal kavram ve değerlere aykırı olduğunu yazdı.

İşin ilginç tarafı Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanının, bu sözleri Amerikan Yahudi Komitesinin sanal konferansında yapmasıdır. Yahudilerin ilgisini çekmek, BAE yöneticilerinin ana hedeflerinden biridir. Direniş gruplarına karşı bu açıklamaların ardından Birleşik Arap Emirlikleri 2 yıllığına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyeliğine seçildi. Görünüşe göre BAE her zamankinden daha ziyade Yahudi ve Siyonizm lobinin etkisi altındadır.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (25) içerik yüklenmiştir.