Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamaslı Milletvekili: Topraklarımızı müdafaa etmekten başka seçeneğimiz yok

Filistin Parlamentosu Hamas hareketi milletvekillerinden Fethi el-Karavi, akla hayale sığmayan türlü zulümlere maruz kalan Filistin halkının, Yahudi yerleşimcilerin hoyratça baskınları ile işgal güçlerinin hunhar saldırıları karşısında ruhunu temsil eden topraklarını müdafaa etmekten başka seçeneği olmadığını vurguladı.

Toprak meselesinin, çok hassas olduğunu ve Filistinlilerin ruhunu temsil ettiğini aktaran el-Karavi, zor kullanmak suretiyle mukaddes topraklara yerleşen fanatik Yahudilerin vahşetine karşı Filistin topraklarını himaye etmenin dini görev olduğunu dile getirdi.

Hamaslı Milletvekili, yerleşimcilerin sistematik saldırılarının, Filistinlileri korkutmayı ve sindirmeyi amaçladığını ve aynı zamanda Filistin gerçekliği için de tehdit oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Hamas’ın önemli isimlerinden el-Karavi açıklamasında, “Yerleşimciler refah ve özgürlük içinde yaşıyorlar ve kimse onlara karışamıyor. Keza uzaktan yakından onlara saldıran kimse de bulunmuyor. Bu durum Yahudi yerleşimcileri, refahlık seviyesinden Filistinlilere karşı açık ve doğrudan saldırganlık seviyesine taşıdı.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 270’ten fazla yasa dışı Yahudi yerleşim merkezi bulunuyor. Bu bölgelerde ikamet eden 700 bine yakın Yahudi yerleşimci, işgalin boyunduruğu altında yaşayan Filistinlilerin hayatını daha da zorlaştırıyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim merkezleri yasa dışı kabul ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.