Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Hamaslı yönetici Bedran: Ulusal ve kapsayıcı bir toplantı düzenlemeye gayret ediyoruz

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Ulusal İlişkiler Büro Başkanı Husam Bedran, Filistin davasını ve varlığını tehdit eden tehlikelere karşı atılacak adımları belirlemek ve işbirliği yapmak üzere tüm Filistinli grupların katılacağı ulusal bir toplantı yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Filistin merkezli yayın yapan “Kuds el-Yevm” televizyon kanalına konuşan Bedran, basına görüntü vermek üzere düzenlenen bir toplantının fayda sağlamayacağını belirterek, “Önemli olan, Filistin direniş gruplarının yöneticilerinin bir araya gelmesi ve içinde olduğumuz tehlikeli süreci atlatmamız için ciddi kararlar almasıdır.” ifadelerine yer verdi.

İsrail’in planlarını boşa çıkarmak için büyük bir direnişin zaruri olduğunu dile getiren Bedran, söz konusu ulusal toplantıya tüm Filistinli hareketlerin katılımının sağlanmasının ancak toplantının, işgal edilen bölgelerden, İsrail’in kontrolü altındaki alanlardan uzak bir yer yerde düzenlenmesiyle mümkün olabileceğine dikkat çekti.

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerini “ilhak” planı ve Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen Yüzyılın Anlaşması’na karşı birlikte hareket etme konusunda bütün tarafların istekli olduğuna işaret eden Bedran, “Fetih hareketiyle yaptığımız görüşmelerde, işbirliği arzumuzu duyurmak için bir basın toplantısı düzenleme kararı aldık.” dedi.

İsrail’in vahşeti ve işgali sonucunda gelinen noktada Filistinliler arasında birliğin tesis edilmesinin kaçınılmaz bir seçenek olduğunu aktaran Bedran, işgalci İsrail’in, Batı Şeria, Ürdün Vadisi ve Kudüs topraklarını gasp etmesine karşı atılacak adımları kararlaştırmak üzere, “Yöneticiler, yetkililer ve temsilciler düzeyinde her ne şekilde olursa olsun bir ulusal toplantının yapılmasının bütün Filistinlilerin en büyük arzusu” olduğunu vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Benny Gantz’ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi’nin “ilhakını” kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.

İsrail basını, koalisyonun hükümetinin iki ortağı Netanyahu ile Gantz arasında “ilhak” planının nasıl uygulanacağı konusunda bazı fikir ayrılıkları olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 12 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.