İşgalci İsrail RejimiFilistin

Hamaslı yönetici: Kudüslü direnişçileri desteklemek dini ve ulusal vecibedir

Filisin İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Adnan Asfur, son günlerde tüm dünyada yankılanan Kudüs intifadasının, Filistin halkının, İsrail’in tüm hukuksuz plan ve politikalarını bertaraf etme gücüne sahip olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Bölgedeki gelişmelere ilişkin yaptığı basın açıklamasında Hamaslı yönetici Asfur, işgal güçleri ile Yahudi yerleşimcileri sükût-i hayale uğratan Kudüslü direnişçilerin, kendi iradelerini İsrail rejimine dayatabilme kudretini herkese gösterdiğini belirtti.

Kudüs halkının, yaklaşan Filistin seçimlerinin işgal altındaki Kudüs kentinde de icra edilmesi konusunda İsrail yönetimine boyun eğdirebileceğini aktaran Asfur, seçimlerin Kudüs’süz yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hamaslı lider Asfur, Siyonist İsrail’deki faşist sağcı hükümetin seçimlerin Kudüs’te de yapılmasına izin vermesini beklemenin, uzak durulması ve ciddiyete alınmaması gereken bir vehimden ibaret olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, İsrail’in işgal ve istila politikalarına başkaldıran Kudüslüleri ve direnişlerini desteklemeyi, onların safında yer almayı dini ve ulusal bir vecibe olarak telakki ettiklerini ifade etti. Ayrıca, İsrail yönetiminin, Mescidi Aksa’yı egemenliği altına almak istediğine ve İslami mekanları Yahudileştirmek için gece gündüz çalıştığına dikkat çekilerek, İslam dünyasının buna izin vermemesi gerektiği kaydedildi.

Surları, avluları ve kapılarıyla bütün Mescidi Aksa’nın Müslümanların tartışmasız hakkı olduğuna vurgu yapan Asfur, tüm dünyanın, Filistinli direnişçilerin Kudüs’te yazdığı destanı büyük bir hayranlıkla izlediğini ifade etti.

Öte yandan Ramazan ayında Filistinlilere yönelik provokatif adımlar atmaya devam eden Siyonist İsrail güçleri, cuma akşamı Mescidi Aksa’da Filistinlilere saldırmıştı. TOMA, ses bombası ve plastik mermiyle teravih namazından çıkan Filistinlileri hedef alan işgalciler, çok sayıda vatandaşı yaralamıştı.

Mübarek Ramazan ayının onuncu gününde Kudüs sokakları, işgal ve Yahudi yerleşimciler karşıtı büyük bir direnişe tanıklık etti. İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün ana kapılarından biri olan Bab El-Amud (Şam Kapısı) meydanı savaş alanına döndü. Irkçı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını protesto eden 105 Filistinli genç yaralandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Siyonist İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te teravih namazı sonrası Eski Şehir’in Şam Kapısı yakınlarında bir araya gelen Filistinli direnişçilere ses bombaları ve TOMA’larla müdahalede bulundu. Bunun üzerine direnişçi gençler, İsrail polisinin müdahalesine karşı bölgede ateş yakarak barikat kurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.