HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

HAMAS’tan Filistinlilere Mescidi Aksa çağrısı

Hamas, Filistinlilerden Yahudi bayramları ile aynı zamanda Mescidi Aksa’ya gitmelerini istedi.

HAMAS’ın Kudüs kentindeki sözcüsü, Yahudilerin bayramları sırasında siyonist yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı Mescid-i Aksa’yı savunmak için Filistinlilerden Mescid-i Aksa’ya gitmelerini istedi.

Siyonist Yahudi yerleşimciler kalabalık gruplar halinde Mescid-i Aksa’ya baskın çağrılarını sürdürürken, dün sabah onlarca siyonist yahudi yerleşimci işgal güçleri himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüslü kaynaklar, dünkü baskına 144 Yahudi yerleşimcinin katıldığını açıkladı.

Kaynaklar, Yahudi yerleşimcilerin baskınının Mescid-i Aksa’nın doğu kesiminde yoğunlaştığını ve yerleşimcilerin baskın sırasında provokatif tavırlar sergilediklerini bildirdi.

Sözde heykel cemaatleri, önümüzdeki Salı günü başlayıp on gün devam edecek Yahudi bayram günlerinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme çağrıları yapıyor.

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Kudüs’teki sözcüsü Muhammed Hammade de Filistinlileri baskınlara karşı koymak için seferber olmaya davet etti.

Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınlara katılan Yahudi yerleşimcilerin işgal ordusu ve polisi tarafından korunduğuna dikkat çeken Hammade, Filistinlilerden Mescid-i Aksa’yı kirletmeye tevessül etmeleri halinde Yahudilerin bayram günlerini öfke gününe dönüştürmelerini istedi.

Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri de Yahudi yerleşimcilerin baskın girişimlerine karşı koymak için Mescid-i Aksa’da nöbet tutma çağrısında bulundu.

Kudüs’ün İslami-Filistin kimliğinin ana sembolü olan Mescid-i Aksa, işgalci rejimin Kudüs’teki yıkıcı eylemlerinin her zaman hedefi olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.