İşgalci İsrail RejimiFilistin

Hamas’tan taşlı intifadanın başlamasının yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması

Birinci intifada olarak da isimlendirilen ve 8 Aralık 1987 tarihinde patlak veren taşlı intifadanın başlamasının 34. yıl dönümü münasebetiyle açıklama yapan İslami Direniş Hareketi (Hamas); “Haklarımızı geri almanın, esirlerimizi ve toprağımızı özgürlüğüne kavuşturmanın tek yolu başta silahlı direniş olmak üzere kapsamlı direniş ve Filistinli halkımızın birliğidir.” dedi.

Hamas, bugün (8 Aralık Çarşamba) taşlı intifadanın başlamasının yıl dönümü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, işgal zindanlarındaki esirlerin Filistin halkının köklü bir parçası olduğuna vurgu yaparak onların özgürlüklerine kavuşturulmasının Hamas’ın boynunda ulusal bir sorumluluk olduğunu ve önceliklerinin de başında yer aldığını ifade etti.

Hamas açıklamasında Kudüs şehrinin ve Mescidi Aksa’nın işgale karşı verilen mücadelenin kalbi olduğuna dikkat çekerek yahudileştirme projelerinin buraların kimliğini, sınırlarını ve tarihini değiştirmede başarılı olamayacağını vurguladı.

Hamas, işgal rejimiyle yapılacak tüm uzlaşma planlarını ve onunla koordinasyon içine girilmesini reddetmeye devam ettiğini belirterek bu tür planların ve ilişkilerin yeni yahudi yerleşim merkezleri inşa edilmesinin önünü açtığına vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.