İran

Hamid Şehriyari: İran, İslam ülkeleriyle ilişki kurmaya kararlı

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Hüccetülislam Hamid Şehriyari, ”İran İslam Cumhuriyeti her zaman komşuları, bölge ve İslam ülkeleriyle ilişkileri geliştirmede kararlıdır.” dedi.

İRNA ajansına göre, Şehriyari, dün Pakistan’ın Karaçi kentinde Cemaat-i İslami Hizbi lideri Muhammed Hüseyin Mehenti ile görüşmesinde, İran ve Pakistan arasında başta ticari ve iktisadi olmak üzere çok değişik alanlarda yakın ilişkiler ve işbirliğinin geliştirilmesi gereğine vurgu yaparak bu durumun sözkonusu halkların refahının artmasına vesile olacağını söyledi.

Şehriyari, bölge ve İslam ülkeleri arasında işbirliğini engellemeye çalışan Amerika’nın, bölge ülkeleri arasında sorunların çözümüne de karşı çıktığını belirterek, ”İran, müslüman ve komşu ülkeler arasında sorunların çözümünde her türlü yardım ve rolü üstlenmeye hazırdır” dedi.

Hamid Şehriyari, Pakistan Filistin’i Destekleme Vakfı’nın Filistin halkının davasına, Kudüs’ün kurtarılmasına ve Pakistan toplumunun Filistin’e desteğini takdir etti.

Pakistan Cemaat-i İslami Hizbi’nin lideri de, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanını şehit eden Amerikan rejiminin terör operasyonunu şiddetle kınadı ve ”General Kasım Süleymani bir savaşçıydı ve İslam ümmetinin haklarının savunucusuydu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.