Haberler

Harrazi: Bölgedeki krizlerin kökü dış müdahaledir

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı, Batı Asya’nın çalkantılı bölgesindeki çeşitli krizlerin kökeninin dış müdahale olduğunu vurgulayarak, ”Bu krizlere siyasi çözümler bulmak, ilgili tarafların ve bölgesel ve bölge ötesi aktörlerin güçlü iradesini, bölgede ortak istişare ve kolektif işbirliğini gerektirmektedir.” dedi.

İRNA ajansına göre, Seyyid Kemal Harrazi, çevrimiçi olarak düzenlenen “30 Yıllık Bağımsızlık: Liderlik, Sürdürülebilir Kalkınma ve İlerleme” Uluslararası Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıldönümünü kutladı ve İran halkının dostluk mesajını ileterek, ”Son otuz yılda yerel, bölgesel ve uluslararası arenalarda Kazakistan’ın bazı önemli stratejilerinin ve girişimlerinin uygulanması ve ilerlemesi, Kazakistan’ın izzetli hükümetinin ve halkının zekasını, inceliğini ve sorumluluğunu göstermektedir.” dedi.

Harrazi ayrıca Yemen krizini “son altı buçuk yılda yıkıma ve ağır kayıplara yol açan” ve şu anda “kritik bir dönemeçte” olan maddi ve manevi sonuçları ağır olan bir savaş olarak nitelendirerek, ”Uluslararası toplumun baskısı ve Birleşmiş Milletler ve bölgesel aktörlerin çabalarıyla Yemen kuşatmasına son vermenin, ateşkes tesis ederek, gıda ve ilaç dağıtımını hızlandırarak Yemen halkının acılarına son vermenin zamanı gelmiştir.” dedi.

İran’ın eski dışişleri bakanı, 18 yıllık işgalin ardından ABD’nin Afganistan’daki yenilgisine ve sonunda ABD ve müttefiklerinin plansız ve programsız bir şekilde kaçmasına değinerek, “Afganistan’da bu krizin tek çözümü kapsamlı bir hükümetin kurulmasıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 27 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.