Kuzey AmerikaArabistanAvrupaİranYemen

Harrazi: Yemen’deki savaşı bitirmek için Batı, Suudi Arabistan’a silah göndermeyi bırakmalı

İran Stratejik Dış İlişkiler Konseyi başkanı, Yemen halkına karşı savaşı sona erdirmenin acil önemini vurgularken, ABD ve Avrupa’dan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah sevkiyatını derhal durdurmaları çağrısında bulundu.

Seyyid Kemal Harrazi, BM Genel Sekreteri Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile yaptığı görüşmede Yemen’deki savaşı sona erdirmek için olumlu işaretlerin ortaya çıkmasını memnuniyetle karşılayarak, ”BAE ve Suudi Arabistan kilit oyuncular olarak bu yıkıcı savaşta hiçbir kazanım elde edemediler” dedi.

Harrazi, şimdi bu savaşı sona erdirme fırsatının oluştuğuna işaretle, ABD’nin Suudi Arabistan ile silah ve istihbarat işbirliğini kesmesi ve savaşı durdurma konusunda samimi olmasını beklediklerini belirterek aynı şekilde Avrupa’dan da Yemen’in felakete sürüklenmesine neden olan saldırganlara silah ihracatını kesmesini beklediklerini söyledi.

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi başkanı Yemen’de barış ve istikrarın çözümü olarak çeşitli Yemenli gruplar arasında diyalog çağrısında bulunarak BM’nin Yemen elçisinin tam tarafsız olması gereğini vurguladı.

Harrazi ayrıca insani yardım göndermek için Yemen kuşatmasının kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, ” İran her zaman engellenen ülkeye insani yardım göndermeye çalıştı ve Yemen’e yönelik kuşatma kaldırılırsa birçok ülke yalnızca Yemen halkına yardım etmeye hazır” dedi.

Bu arada sözkonusu görüşmede BM Genel Sekreteri Yemen Özel Temsilcisi Griffiths ise, ABD’nin Yemen’deki savaşa verdiği desteği sona erdirmek için yaptığı yeni açıklamanın Yemen’deki savaşı bitirmek için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.