AmerikaAsyaDünyaGenelSudan

Hartumda, cunta karşıtı protestocular cumhurbaşkanlığı sarayı önünü doldurdu…

Basında çıkan haberlere göre protestocular Pazartesi günü cumhurbaşkanlığı sarayının kapılarını geçtiler. Güvenlik güçleri kalabalığı uzak tutmak için göz yaşartıcı gaz ve sersemletici bombalar kullandı.

Göstericilerin gün batımından önce geri çekilmeye başladıkları ve bazılarının paramiliter güçler tarafından ara sokaklara kovalandığı bildirildi.

Sudanlı Doktorlar Merkez Komitesi, komşu Omdurman’daki paralel protestolar sırasında en az bir protestocunun başından vurularak öldürüldüğünü söyledi.

Gösteriler, protestoları organize eden direniş komitelerinin sivil siyasi grupları birleştirmeyi amaçlayan bir siyasi tüzük ilan etmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Geçenlerde bir Birleşmiş Milletler uzmanı Sudan ordusunu darbe karşıtı protestoculara karşı “aşırı güç” kullanmayı bırakmaya çağırdı, çünkü baskı ülke genelinde düzinelerce can aldı.

24 Şubat’ta BM insan hakları elçisi Adama Dieng, Sudan ordusunun darbe karşıtı protestoculara gerçek mühimmat ve göz yaşartıcı gaz atmayı bırakması gerektiğini söyledi ve Sudan güçlerinin şiddetini “insan haklarına karşı büyük bir ihlal” olarak kınadı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.