Asyaİran

Hasan Ruhani: Ermenistan dahil komşularla ilişkileri geliştirmek İran’ın temel ilkesidir

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Tahran’ın başta Ermenistan olmak üzere komşu ülkelerle ilişkileri samimi bir şekilde geliştirmeyi öncelikli siyasetleri nitelerken, ‘İran her alanda Ermenistan’la ilişkileri geliştirmeye hazır’ dedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, dün Ermenistan başbakanı Nikol Pashinyan’la yaptığı telefon görüşmesinde, iki ülke arasında bu zamana kadar değişik alanlarda varılan anlaşmaların ikili ilişkilerin gelişmesi açısından çok değerli olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, İran ve Ermenistan arasında ortak serbest ticari bölge kurulmasıyla ilgili anlaşmanın tasvip olmasının da memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Ermenistan başbakanı da sözkonusu telefon görüşmesinde, İran’la her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti ve ‘Ermenistan İran’la imzalanan anlaşmaların yürürlüğünü ciddiyetle takip ediyor’ dedi.

Ermenistan başbakanı, Avrasya İktisadi Birliği’nin dönem başkanı olmasına da işaretle, İran cumhurbaşkanını resmi olarak bu birliğin ekim 2019’da Ukrayna’da yapılacak oturumuna davet etti.

Başa dön tuşu
Kapalı