LübnanKatar

Hassan Diyab’ın Katar Ziyaretinin önemi ve hedefleri

Lübnan geçici başbakanı Hassan Diyab ilk yabancı ülke ziyaretinde 18 Nisan günü üç günlüğüne Katar’a gitti ve bu ülke makamları ile bir araya gelerek çeşitli konularda görüş teatisinde bulundu.

Lübnan geçici başbakanı Hassan Diyab Ağustos 2020’den itibaren bu makamda Lübnan’da görev yapmaktadır. Hassan Diyab, Ekim 2020’den şimdiye dek çok uzun bir süre ülke dışına ziyaret gerçekleştirmedi. Doha’ya yaptığı ziyaret ise onun son 6 aydaki ilk yabancı ülke ziyareti sayılır.
Son olarak Hassan Diyab Kuveyt emiri Sabbah El Ahmet El Cabir El Sabbah’ın cenaze törenine katılmak üzere Kuveyt’te bulunmuştu. Başka bir ifade ile Hassan Diyab pratikte geçen Ağustos’tan itibaren başbakan olarak faaliyete başladığı zamandan itibaren resmi ziyaret gerçekleştirilmemiştir.
Hassan Diyab’ın geçen hafta Cumartesi günü Irak hükümeti ile bir kaç anlaşma imzalamak amacı ile bu ülkeye gitmesi beklendiği sırada Katar’a gitti. Lübnan geçici başbakanı Hassan Diyab’ın Irak ziyaretinin Suudi Arabistan ve BAE gibi yabancı aktörlerin Mustafa El Kazımi’ye baskıları yüzünden iptal olduğu, haber kaynaklarınca bildirildi. Bu yüzden Hassan Diyab’ın Katar ziyareti Doha’nın, izlediği dış siyaset ve karar alma mekanizmasında bağımsız olduğunu göstermektedir.
Bu arada bilindiği üzere Lübnan, Ağustos 2020’den bu yana bir tür siyasi çıkmaza tanık olmaktadır. İlk olarak Mustafa Edib kabineyi kurmasından yaklaşık bir ay sonra görevinden istifa etti ve ardından Saad el-Hariri, Ekim 2020’den bu yana sadece yeni bir kabine kurma konusunda başarısız olmakla kalmadı, bu konuda net bir vizyon da çizemedi. Buna ilaveten Lübnan’da kabineyi kurmakla görevli olan Başbakanı Saad el-Hariri, Katarlı yetkililerle görüşmek için geçen Şubat ayında Doha’ya gitti.
Diyab’ın Katar ziyareti, Katar’ın konumu açısından da önemli. Katar, Arap ülkelerine finansal yardım ederek onları etkilemek için bu konuyu bir araç olarak kullanan zengin bir ülkedir. Lübnan zor ekonomik dönemlerden geçiyor ve insanlar sık sık mali durumlarını protesto ediyor. Bu nedenle bölgedeki bazı Arap ülkelerinin ve Batılı güçlerin Hassan Diyab karşısındaki duruşları göz önüne alındığında, finansal sorunları hafifletmek için Katar hükümetinden yardım almaya çalışması muhtemeldir.
Bu bağlamda Hassan Diyab’ın danışmanı “Hızır Talib”, Diyab’ın Katarlı yetkilileri Lübnan’daki durum ve Lübnan halkının karşılaştığı mali, sosyal, geçim ve ekonomik zorluklar ve sıkıntılar hakkında bilgilendirdiğini söyledi. Lübnanlı yetkililerin Doha’dan yardım alma umuduna atıfta bulunan Talib, Katar’ın her zaman Lübnan’ın yanında olduğunu ve yardım etmekte asla bencil davranmayacağını sözlerine ekledi.
Doha yönetimi ayrıca, Lübnan’ın iç krizinde başarılı bir arabuluculuk geçmişine sahiptir. Bölgesel krizlerde arabuluculuk yapmak, Katar’ın dış politika stratejilerinden biridir. Doha, Lübnan’da artan gerilim ve iç çekişmenin ardından Lübnanlı yerel aktörler arasında arabuluculuk yaptı ve sonuçta Lübnan’ın iç çatışmasının sona ermesine yol açtı.
Görüne o ki bu kez de Doha’nın, Beyrut’ta kabinenin kurulmasıyla ilgili siyasi gerilimleri sona erdirmek için Lübnanlı gruplar ve şahsiyetler arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.