İran

Hatibzade: 4+1 üyesi üç Avrupa ülkesi, müzakereleri ilerletmek için ciddiyet ve kararlılık göstermelidir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, 4+1 üyesi üç Avrupa ülkesinin bıktırıcı ve faydasız suçlama oyununda ısrar etmek yerine, müzakerelerin gidişatı için ciddiyet ve kararlılık göstermesi gerektiğini vurguladı.

Gazetecilerin 4+1 grubuna üye 3 Avrupa ülkesi diplomatlarının Viyana görüşmelerindeki heyetlerin müzakerelere geri dönüşle ilgili doğru olmayan açıklamaları ve haberlerine ilişkin sorusuna yanıt olarak, ‘Bu tur görüşmelerde Batı’nın İran’ın müzakerelerin durdurulmasını talep ettiği iddiasının aksine, hem ülkenin kendisi hem de diğer 4+1 üyeleri bunun toplu bir mutabakat zamanlaması olduğunun tamamen farkındadır ve zaten Avrupalıların Noel ve Yeni Yıl tatillerini de hesaba katıyor’ dedi.

Batı’nın gerçeği çarpıtmaya ve yanlış bilgi sızdırmaya ilk kez başvurmadığını ifade eden Hatipzade, ‘Bu üç ülke, bu gerçekçi olmayan iddiayla başkentlerine daha önceki dönüşlerini erkenden telafi etmeye çalışmış olabilir. Oyun oynamakta ısrar edip boş yere suçlamak yerine, bu ülkeler ciddi olmalı ve müzakereleri ilerletme konusunda kararlı olmalıdır’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.