İranAmerika

Hatibzade: ABD beklenen cevapları vermiş değil

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Tahran’ın Washington ile karşılıklı mesajlaşma yolunda kendi inisiyatiflerini sunduğunu kaydederek, ABD’nin beklenen cevapları vermediğini vurguladı.

Haftalık basın toplantısında Robert Mally’nin anlaşmaya varma şansının düşük olduğu yönündeki açıklamalarına değinen Hatibzade, Viyana müzakereleri alanında İran’ın tutumunun çok açık ve şeffaf olduğunu, İran İslam cumhuriyetinin, bazılarının kendi iç kamuoyuna yönelik sarf ettiği sözlere tepki vermediğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Viyana’daki görüşmelerin askıya alınmasının nedeninin İran ve Avrupa’nın sunduğu tekliflerin yanıtsız kalması olduğunu ve ABD’nin kararını ne zaman açıklayacağının görülmesi gerektiğini vurguladı.

Hatibzade, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü’nün dünkü raporuyla ilgili de, “Bu rapor adil değil ve içinde acelecilik” dedi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü, Siyonistlerin ve diğer bazı tarafların baskısının Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı raporunun teknikten siyasi hale gelmesine neden olduğunu, bunun düzeltileceğini umduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (17) içerik yüklenmiştir.