İran

Hatibzade: Amerika ve Avrupa troykası sahte bildiriler yayınlıyorlar

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü dün akşam yaptığı açıklamada, Viyana müzakereleri eşiğinde batılıların uygunsuz davranışlarını yoğun şekilde eleştirdi.

İranpress’in bildirdiğine göre Said Hatibzade bu bağlamda paylaştığı tweet mesajında Viyana müzakereleri eşiğinde Amerika ve Avrupa troykasının İran İslam cumhuryetine karşı girişim ve tutumlarını kıyaslayarak şöyle yazdı:
Viyana görüşmeleri eşiğinde batılı taraflar yaptırım hacmini arttırmak, sahte bildiriler yayınlamak, tahrif edilmiş rivayetler sunmak ve İsrail tehditlerine karşı sessiz kalmaya çalışıyorlar, hal bu ki İran, ciddi ve üst düzey müzakereci takımı kurmuş, hızlı ve iyi bir anlaşmanın sağlanması,2231 bildirisi ve BERCAM’ın tamamen uygulanmasını isterken bölgesel müzakereler gerçekleştirmiştir.
Hatibzade batılıların Viyana görüşmeleri eşiğinde uygunsuz davranışlarını eleştirerek, “iki tarafın önceliklerinin kıyaslanmasının yeterli olacağını” söyledi.
Almanya, Fransa ve Britanya dün akşam Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu toplantısında Amerika’nın dikkatini çekmek için bir bildiri yayınlayarak, Ajans ile en üst düzeyde işbirliğinde olan İran’ı UAEA ile işbirliği yapmamakla suçladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.