İran

Hatibzade: Fars Körfezi Konseyi ve İngiltere’nin bildirisi temelsiz ve ayrıştırıcıdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Fars Körfezi Konseyi ve İngiltere tarafından yayınlanan ortak bildirinin temelsiz olduğunu belirterek, ‘’ Bu bildiri bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin kaygılı olan bazı bilinen kesimlerin ayrıştırıcı çabaları doğrultusunda yayınlanmıştır. ‘’ dedi.

Hatibzade, ‘’ İran her zaman bölgenin barış ve istikrarının güçlenmesi doğrultusunda sorumlu rol ifa etmiştir ve bu temelde de bölge ülkelerini işbirliği ve diyaloğa davet etmektedir. ‘’ dedi.

Hatibzade, ‘’ Maalesef batılı ülkeler, bazı bölge ülkelerine geniş silah ihracatı da dahil olan uygulamaları ile gerginlik ve insani facialarda sorumludurlar. ‘’ dedi.

Hatibzade, ‘’ İran İslam Cumhuriyeti stratejik bakış açısı ve ilkesel politikaları çerçevesinde bölge sorunlarının çözümünü bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinde görmektedir ve bu yönde yapılacak yapıcı önerilerden memnuniyet duymaktadır. ‘’ dedi.

Hatibzade, bildiride yer alan temelsiz iddiaların aksine İran her zaman NPT ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) nezdindeki taahhütlerine bağlı olduğunu ve bu çerçevede barışçıl nükleer enerji kullanımı meziyetlerinden yararlanacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.