Irakİran

Hatibzade Irak dışişleri bakanı ile görüştü

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmede, Bağdat’ta Irak dışişleri bakanı ile görüştü.

Hatibzade, İran’ın Irak’a yönelik politikasının güçlü, özgür, müreffeh, gelişmiş, birleşik ve bağımsız bir Irak olduğunu açıkladı.

Irak’a giden Hatibzade, Irak ziyaretinin ilk gününde, başta Irak dışişleri bakanı olmak üzere, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Kasım el-Aracı, eski Başbakan Nuri Maliki ve Irak Yüksek İslam Meclisi Başkanı ile görüşmenin yanı sıra bazı Sünni alimlerle de bir araya geldi.

Son bölgesel gelişmelerin ve İran-Irak ilişkilerinin masaya yatırıldığı bu görüşmelerde Hatibzade, Irak hükümetine kapsamlı destek ve Irak halkının iradesine uygun yasal ve demokratik süreçler, Irak parlamento seçimleri, iki ülke arasındaki ilişkilerin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi, kültürel işbirliği ve ikili medya işbirliğini ele aldı.

Hatibzade ayrıca İran’ın Irak’a yönelik politikasını güçlü, özgür, müreffeh, gelişmiş, birleşik ve bağımsız bir Irak temelinde olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.