İran

Hatibzade: İran ve Ajans arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Müdürü Rafael Grossi ile İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

Hatibzade, Press TV’ye verdiği röportajda, İslami ve Grossi arasında sürmekte olan görüşmelerin ilerlemeye ve karşılıklı çıkarları ilgilendiren çeşitli konulardaki boşlukların azalmasına yol açtığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ayrıntılara girmek istemiyorum, ancak iki tarafın yakında bir anlaşmaya varacağını tahmin edebilirim.” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile İran arasındaki ihtilaflı konulardan biri, İran’ın nükleer tesislerine yönelik terörist sabotaj operasyonları sonrasında hasar gören Kerec’deki Tesay kompleksinde Ajansın güvenlik kameralarının değiştirilmesidir. İki taraf, 12 Eylül’de kamera hizmeti ve “belirtilen ekipman” hafıza kartlarının değiştirilmesi konusunda ortak bir bildiri yayınlama konusunda anlaştı.

Ancak anlaşmanın ötesinde, IAEA, İran İslam Cumhuriyeti’nin karşı çıktığı güvenlik kameralarının yeniden kurulması çağrısında bulundu ve 26 Eylül’de bir raporda İran’ın IAEA uzmanlarından bu tür bir izni iptal ettiğini iddia etti.

İran’ın Viyana merkezli uluslararası kuruluşlardaki eski büyükelçisi Kazım Garibabadi ise ”Kerec’deki Tesay kompleksine yönelik güvenlik ve adli soruşturmalar devam ettiğinden, bu kompleksin izleme ekipmanı teknik serviste olmayacak. Bu nedenle ortak bildiride “belirtilen ekipman” terimi kullanıldı.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.