İran

Hatibzade: İran’a yönelik tehdit hiçbir zaman etkili olmadı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade, Anthony Blinken’in İran için diğer seçenekleri takip etme konusundaki son sözlerine tepki göstererek, “İran’a yönelik tehditler hiçbir zaman etkili olmadı.” dedi.

Hatibzade attığı twitte şöyle dedi. “ABD’nin “varsayımsal” seçenekleri bölgemizde zaten test edildi. Amerika için bundan kaynaklanan feci başarısızlıklar ve diğerlerinin çözmesi gereken skandal, herkes için açık.”

Hatibzade ayrıca, ”ABD, Nükleer Anlaşma’nın mevcut durumunun başlıca faili olarak, bir ders almalı” dedi.

Biden yönetimindeki ABD’li yetkililer, ABD’yi Nükleer Anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na geri getirmeyi planladıklarını söylerlerken, son aylarda İran aleyhinde sürdürülen maksimum baskı politikasının başarısızlığını defalarca itiraf ettiler ve şimdiye kadar anlaşmaya dönmek için gerekli adımları atmayı da reddettiler.

İran İslam Cumhuriyeti ise ABD’nin anlaşmayı ihlal ettiğini ve bunun dikkate alınarak, ABD’nin yaptırımları kaldırması ve anlaşmaya sadık kalmasının teyit edilmesi halinde nükleer anlaşmaya dönebileceğini bildiriyor. İran ayrıca ABD’nin anlaşmaya geri dönmesi için de acelelerinin olmadığını vurguluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (7) içerik yüklenmiştir.