İran

Hatibzade: Yaptırımların artması, ABD’nin iddia ettiği ciddiyet ve iyi niyetle çelişiyor

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Viyana görüşmelerinin yapıldığı bir ortamda, ABD’nin İranlı bir çok kişi ve kuruluşa yaptırım kararını düşmanca girişim olarak niteleyerek eleştirdi.

Fars haber ajansına göre,Said Hatibzade, ABD’nin Viyana görüşmelerinin yapıldığı bir zamanda bile İran’a yaptırım uygulamaktan vazgeçmediğine dikkat çekerek bu girişimin ABD’nin İran’a yönelik düşmanlığının açık göstergesi olduğunu söyledi.

Hatibzade, Washington’un “azami başarısızlık” ve “diplomatik açılış” kampanyalarının çelişkili olduğunu anlayamadığını belirterek, ”Yaptırımların şiddetlendirilmesi, ABD’nin iyi niyetli ve ciddi olduğu yönündeki iddialarıyla açık bir çelişkisidir” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, Washington’un İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik düşmanca eylemleri doğrultusunda dün 8 İranlı kişi ve dört kuruluşa yaptırım uyguladı.

Mevcut ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimindeki yetkililer, ABD’yi Nükleer Anlaşma’ya geri getirmeyi planladıklarını söyleyerek, son aylarda azami baskı politikasının başarısızlığını defalarca açıkça kabul ettiler; Ancak şimdiye kadar anlaşmaya dönmek için gerekli adımları atmayı reddettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.