AmerikaAvrupaİran

Hatibzade’den ABD ve üç Avrupa ülkesine tepki

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade yaptığı açıklamada, ” ABD, üç Avrupa ülkesi ve Fars Körfezi İşbirliği Konseyi’nden oluşan sözde çalışma grubunun açıklamasına cevap vermeye değmez” dedi.

Said Hatibzade, dün akşam bir muhabirin ABD, Avrupa Troykası ve Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkelerinin İran’a ilişkin açıklamalarına ilişkin sorusuna cevap olarak, “Bu görüşme ve hazırlanan açıklama çok uydurma, dramatik ve meşruiyetten yoksun ve de herhangi cevap vermeye değmez.” dedi.

Hatibzade şöyle dedi: ”ABD hükümeti, 2231 sayılı kararı ihlal eden ve BM Güvenlik Konseyi’nden ayrılan ve mevcut durumdan sorumlu olan taraf ve nükleer silah kullanma geçmişine sahip, iç hukuka çok sayıda müdahale geçmişine sahip tek ülke. Dünyanın farklı yerlerine silah ve mühimmat satanlar bir kez daha İran’a karşı kriz ve atmosfer yaratmaya çalışıyor.”

Hatibzade, “Yedi yıllık Yemen işgali de dahil olmak üzere bölgedeki maceraları ve saldırılarından sorumlu tutulması gereken ülkeler, başkalarına karşı asılsız suçlamalarda bulunamaz ve kendilerini bu suçların sorumluluğundan kurtaramaz ve kamuoyunu saptıramaz.”ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yerel saatte yaptığı açıklamada, “Bugün, üç Avrupa ülkesinin siyasi liderleri ve ABD’nin İran Özel Temsilcisi, Fars Körfezi İşbirliği Konseyi üyeleri, Mısır ve Ürdün’la Riyad’da bir araya geldiğini bildirdi.

Açıklamada, “İran’ın eylemleri de dahil olmak üzere bölgedeki siyasi ve güvenlik durumunu görüştüler” denildi. Ayrıca, İran ve ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya tam dönmesine ilişkin yapılacak yedinci tur müzakerelere de değinildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.