Avrupaİran

Hatibzade’den İsveç dışişleri bakanına tepki

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade,dün akşam İsveç dışişleri bakanı Ann Linde’nin İran dışişleri bakanıyla telefon görüşmesinden sonra attığı tweete işaret ederek, ”İsveçli yetkililerin, İran’da güvenlik suçlarından dolayı cezaevinde bulunan Ahmed Rıza Celali’nin durumuyla ilgili verdikleri bilgiler eksiz ve yanlıştır” dedi.

İRNA’nın haberine göre, Hatibzade, İran dışişleri bakanı Zarif’in bayan Ann Linde’ye sözkonusu görüşmede açıkladığı gibi, İran Yargı Kurumu’nun bağımsız olduğunu ve yargının kararlarına yönelik her türlü müdahalenin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İsveç dışişleri bakanı dün akşam attığı tweette, İran dışişleri bakanı Zarif’le yaptığı telefon görüşmesine temas ederek, sözkonusu görüşmede, İran’da güvenlik suçuyla cezaevinde bulunan Ahmed Rıza Celali’nin durumuyla ilgili olarak kaygılarını bildirdiğini duyurdu.

Ahmed Rıza Celali, nisan 2016’da casusluk suçlamasıyla Tahran’da tutuklanmış ve daha sonra da cezaevine gönderilmiştir.

Tahran Savcılığı, 25 aralık 2017’de yaptığı açıklamada, Celali’nin, yabancı casusluk servisleriyle 8 kez görüştüğünü itiraf ettiğini bildirirken, Celali’nin, İran’da başta şehit nükleer bilim adamları Mecid Şehriyari, Mesud Ali Muhammedi olmak üzere 30’dan fazla İranlı bilim insanıyla ve çeşitli askeri, nükleer ve araştırma projeleriyle ilgili bilgileri terör rejimi İsrail casusluk örgütü Mossad’a verdiğini bildirdi.

İsveç medyası ise şubat 2018’de İsveç hükümetinin, ülkede yalnızca daimi oturma izni olan bir güvenlik mahkumu olan Celali’ye vatandaşlık verdiğini bildirmişti.

Bilindiği gibi İranlı nükleer bilim insanı doktor Mesud Ali Muhammedi 12 ocak 2010 ve doktor Mecid Şehriyari ise 29 kasım 2010’da Tahran’da ABD ve siyonist İsrail’in işbirlikçisi teröristlerin saldırısı sonucu şehit olmuşlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2021 (37) içerik yüklenmiştir.