HaberlerİranOrtadoğu

Hatibzade’den medyanın İranlı diplomatla ilgili çarpıtmasına tepki

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Belçika’da yasadışı olarak gözaltına alınan İran İslam Cumhuriyeti diplomatı Esadullah Esedi ile bağlantılı olduğu iddia edilen üç kişi hakkında temyiz mahkemesinin kararının ardından medyanın tutumuna tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, “Ne yazık ki, üç üyeli temyiz mahkemesi bahanesiyle, Batı medyasının İran İslam Cumhuriyeti diplomatı hakkında uydurduğu yalanlar yeniden başladı” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü şöyle dedi. “Daha önce de belirtildiği gibi, İranlı diplomatın Viyana Diplomatik Haklar Sözleşmesi hükümlerini ağır şekilde ihlal ederek tutuklanması, yargılanması ve cezalandırılmasına ilişkin tüm adımlar atıldı ve İran İslam Cumhuriyeti, Almanya Belçika ve Avusturya’yı resmen protesto etti, iddiaları defalarca reddetti ve derhal serbest bırakılmasını talep etti.”
Hatibzade, “Diplomatik tedbirlerle eş zamanlı olarak konunun hukuki takibi aktif olarak devam ediyor ve İranlı diplomatlar meselesine müdahil olan Avrupalı ​​taraflara hesap soruldu.’ dedi.
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “İranlı diplomatın derhal serbest bırakılmasına ek olarak, itibarının iadesi ve bu tür vakaların tekrarlanmama taahhüdü de takip edilecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.