Amerikaİran

Hatibzade’den Sullivan’a: Amerika’nın Nükleer Anlaşma’ya dönüş yolu açık

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İran ve nükleer anlaşma aleyhindeki son iddialarına tepki olarak, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönüş yolunun açık olduğunu belirterek, ”Bu yol, “azami başarısızlık” kampanyasının son bulması ve uluslararası hukuka saygı garantisinden geçiyor.” dedi.

İRNA ajansına göre, Said Hatibzade, Salı gecesi, attığı Twitte şunları yazdı: “ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İran’ın nükleer anlaşmadan ayrıldığını iddia ediyor. Bu anlaşmadan ayrılanın ABD olduğunu bilmiyor mu?”

Hatibzade, “Amerika’nın dönüşüne giden yol açık: suçu kabul etmek,” maksimum yenilgi “kampanyasını sona erdirmek ve uluslararası hukukla artık alay edilmemesini sağlamak” dedi.

Hatibzade, ”Nükleer Anlaşma, bu açık ve temel beklentileri doğruluyor’ dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan geçtiğimiz günlerde CNN’e verdiği bir röportajda ABD’nin nükleer anlaşma müzakerelerine geri dönmeye hazır olduğunu, ancak Tahran’ın henüz bunu yapma iradesini göstermediğini iddia etti.

Bilindiği gibi Amerika mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çekildiğini bildiriş ve İran’a karşı yaptırımları daha da fazlasıyla yürürlüğe koymuş ve bunun ardından da İran İslam Cumhuriyeti, yaptırımların kaldırılması ve ABD’nin yaptırımlarının yerine getirilmesiyle anlaşmaya dönmesi gerekenin Washington olduğunu defalarca belirtmiştir. Tahran, ayrıca ABD’yi anlaşmaya geri döndürmek için acelesi olmadığını da vurgulamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.