İranSuriye

Hatibzade’den Suriye’deki mahkum değişimi açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Suriye’deki mahkum değişimi sürecini açıkladı.

Said Hatibzade, “İran ve Rusya ile Suriye Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi gözetiminde, dün Suriye tarafı ve muhaliflerden toplam 10 kişi serbest bırakıldı.” dedi.

Hatibzade şöyle dedi: ”Astana sürecindeki üç garantör ülkeden biri olan İran İslam Cumhuriyeti, doğu Halep’te yer alan Ebu el-Zendin geçidinde son zamanlarda gerçekleştirilen başarılı tutuklu değişiminden memnuniyet duyuyoruz. Bu insani yardımın sürdürülmesinden yanayız.”

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü,”Bu operasyon 17 Aralık’ta gerçekleştirildi ve Suriye ve muhalefet taraflarından toplam 10 kişi serbest bırakıldı” dedi.

Hatibzade, İran İslam Cumhuriyeti’nin gelecekte daha fazla tutuklu takası operasyonlarını koordine etmek ve kolaylaştırmak için çaba göstermek istediğini de vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Astana sürecinin garantörleri, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Suriye Kızılayı ve Suriye tarafları ile işbirliği yaparak karşılıklı operasyonların sayısını artırmak ve güven inşasını yaygınlaştırmak için çalışıyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.