İran

Hatipzade: Amerika yükümlülüklerine geri dönsün

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Amerika terör devleti asilikten ve isyan etmekten el çektiği takdirde uluslararası camia bu ülkeyi yeniden kabul edeceğini belirtti.

Haftalık basın toplantısında Amerika terör devletinin tek taraflı tutumu ve BM güvenlik konseyinin yaptırımlarını İran’a yeniden dayatma iddiasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade uluslararası camia Amerika’nın uygulamalarında güvensizlik, savaş, şiddet, kan akıtmaktan başka bir şey görmediğini, Amerika’nın başta Batı Asya bölgesi olmak üzere dünya genelinde uygulamaları bu ülkeye hezimete uğrayan bir politika ve bölge milletleri için de yıkımdan başka bir şey getirmediğini vurguladı.

Amerika’nın başta Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olmak üzere üst düzey yetkilileri yine bir zorbalığa imza atmaya çalıştıklarını belirten Sözcü Hatipzade, bugün Amerika için en kötü saatler ve günler gelişmekte olduğunu, Amerika’nın seçimi ise tarihin yanlış tarafında yer almak olduğunu kaydetti.

Sözcü Hatipzade ayrıca Amerika’nın BM güvenlik konseyinde inzivaya itildiğini belirterek şöyle ekledi:

Eğer Amerika güç odağı saydığı bir merkezde bu denli münzevi oluyorsa, bu durum ABD’nin gücünün ne denli içi boş olduğunu göstermektedir.

Amerika dünya değişmekte olduğu mesajını almış olması gerektiğini kaydeden Sözcü Hatipzade, ancak Trump ve takımının dar politikalarının ilk kurbanı Amerika’nın kendisi olacağını ifade etti.

Dünyada eşkıyalık dönemi sona erdiğinin altını çizen Sözcü Hatipzade, Amerika terör devleti karada, havada ve denizde korsanlık yapmaktan el çekmesi gerektiğini belirterek, İran İslam Cumhuriyeti’nin milli egemenliğini ve uluslararası yasaları ihlal edecek her türlü uygulamaya İran’ın cevabı kesin ve tereddütsüz olacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.