İran

Hatipzade: İran heyeti yaptırımların kaldırılması üzerinde odaklanıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran’ın nükleer müzakereci heyeti yaptırımların kaldırılmasından emin olmak üzere Viyana müzakerelerine katıldığını ve Viyana’da bu konunun üzerinde odaklandıklarını belirtti.

İran ve 4+1 grubunun Amerika’nın İran milletine dayattığı zalimane yaptırımların kaldırılması için Viyana’da başlayan nükleer müzakerelerin hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, İran ve 4+1 grubu arasında başlayan görüşmelerde adım adım müzakere veya yeni yükümlülüklerin ele alınması gibi konulara yer olmadığını belirtti.

Sözcü Hatipzade, İran İslam Cumhuriyeti büyük bir ciddiyetle Viyana müzakerelerine başladığını, taraflar zaman kaybetmek yerine iyi niyetle ve yaptırımları kaldırmak üzere müzakerelere katıldığı takdirde sonuca ulaşmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Amerika’nın İran milletine dayattığı yaptırımların kaldırılması için İran ve 4+1 grubuna üye ülkelerin yeni tur müzakereleri Pazartesi günü Viyana’da başladı.

Bu müzakerelerde İran heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni başkanlık ederken, heyette deneyimli uzmanlar ve diplomatların yer aldığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.